15. новембар 2021. Председника Народне скупштине Ивице Дачића на семинару Роз-Рот ПС НАТО

15. новембар 2021. Председника Народне скупштине Ивице Дачића на семинару Роз-Рот ПС НАТО

Понедељак, 15. новембар 2021.

Обраћање председника Народне скупштине Ивице Дачића на семинару „Роз-Рот“ Парламентарне скупштине НАТО

Председник Народне скупштине Ивица Дачић обратио се данас на отварању 101. Роз-Рот семинара Парламентарне скупштине НАТО „Евроатлантске интеграције, партнерство за мир и даљи кораци у суочавању са преосталим изазовима на Западном Балкану“, који се одржава од 15. до 17. новембра 2021. године у Народној скупштини.


Обраћање председника Народне скупштине достављамо вам у целости:

„Поштовани господине Коноли,
Амбасадоре Шмид,
Уважене колеге,
Драги пријатељи,

Желим вам добродошлицу у Београд, Србију и нашу Народну скупштину која је заједно са Парламентарном скупштином НАТО суорганизатор овог важног семинара и желим вам да се осећате као у гостима код пријатеља. Драго ми је да је Београд већ четврти пут домаћин семинара „Роз-Рот”, у оквиру којег се још од 1990. године одвија међупарламентарна сарадња држава чланица НАТО и партнерских земаља, међу којима је и Србија.

Сматрамо да је овај, парламентарни, вид наше сарадње важан део наших укупних односа и да наше учешће у раду Парламентарне скупштине НАТО доприноси остварењу заједничких циљева и интереса које проистичу из наше припадности Програму Партнерство за мир. Ове године имамо доста повода да се осврнемо иза себе, јер и на овај начин обележавамо 15 година откако је Србија приступила Програму Партнерство за мир. Чињеница да се управо у Београду одржава један овакав скуп, мислим да довољно говори у прилог квалитета тих односа и да и Србија и НАТО, као организација, али и све његове чланице појединачно, имају разлога да буду задовољни досадашњим резултатима и нивоом сарадње.

Чланством у Партнерству за мир, Србија постиже циљеве и остварује интересе због којих је пре 15 година и приступила овом програму. То је пре свега наша снажна опредељеност ка очувању мира и стабилности у овом делу Европе, као и наша жеља да кроз разне видове сарадње модернизујемо и учинимо још ефикаснијим наш одбрамбени систем. Нарочиту вредност нашег партнерства видим у учешћу српских представника у међународним мировним мисијама у оквиру Уједињених нација, чиме дајемо важан допринос заједничким акцијама мирољубивог човечанства у оним кризним подручјима где је овакав ангажман неопходан.

Искористићу и ову прилику да поновим принципијелни став Републике Србије да спроводи политику војне неутралности. То је и наша законска обавеза, али је уједно и одраз расположења огромне већине наших грађана. Сматрамо да оваква позиција на најбољи начин одражава наше гледање на решавање међународних безбедносних проблема, али одражава и дубока осећања нашег народа у вези са интервенцијом НАТО против наше земље пре 22 године.

Драго нам је и уважавамо то што и НАТО као организација, али и све његове чланице, дубоко поштују овакво опредељење Републике Србије и не виде га као сметњу да водимо интензивну и квалитетну сарадњу у обостраном интересу. Као што ни Србија нема у плану да приступа чланству у НАТО савезу, тако ни НАТО нема неки „тајни план да нас учлани”, како ми је пре неколико година рекао тадашњи високи функционер НАТО.

Чланство у Партнерству за мир је, дакле, оптималан оквир за нашу сарадњу и убеђени смо да он пружа сасвим довољно могућности да остваримо заједничке интересе када је реч о очувању мира и стабилности, о учешћу у мировним иницијативама и, уопште, у градњи просперитета за наше грађане и народе.

Што се тиче безбедносних проблема и изазова са којима се суочавамо, јасно је да је за Републику Србију Косово и Метохија питање број један и предмет наше највеће пажње. Иако улажемо огромне напоре и велико стрпљење да у оквиру дијалога под окриљем Европске уније дођемо до обострано прихватљивог решења које ће на дуги рок донети мир и стабилност на овај простор, суочавамо се са честим безбедносним проблемима на подручју Косова и Метохије, где су у првом реду угрожени наши сународници.

Генератор ових сталних безбедносних претњи је искључиво влада у Приштини, а да је тако имали смо прилику да видимо пре само месец дана на косовском северу током нелегитимних и насилних акција специјалних јединица из Приштине. Овакве акције, које су праћене сталним корацима ка формирању и опремању некаквих оружаних снага Косова, директна су претња по мир и стабилност, не само на Косову и Метохији, већ у целом региону.

Република Србија никада и ни у једној прилици није учинила ниједан корак који би представљао ризик или претњу по безбедност у региону, а нарочито на подручју Косова и Метохије. То што Србија показује велико стрпљење и уздржаност овим поводом, не сме да завара било кога да помисли да је неодлучна у вези са заштитом свог становништва на Косову и Метохији. Напротив, овакав став показује само нашу снагу и одлучност да се ово питање реши искључиво политичким и дипломатским средствима, јер добро знамо да је то једини пут ка компромису и даље ка трајном уређењу односа Срба и Албанаца.

У том смислу, очекујемо и од мисије КФОР на Косову и Метохији, која је под командом НАТО да у пуној мери извршава своје задатке и да правовремено осујети сваки покушај насиља и дестабилизације прилика на територији на којој има надлежност, а нарочито у срединама у којима живе Срби. Наш однос са мисијом КФОР је од самог почетка на високом нивоу и ми ценимо напор свих њених припадника да одржавају мир на Косову и Метохији, а нарочито да помажу српској заједници када је то потребно. Као одговорна држава наставићемо да сарађујемо са КФОР на свим нивоима, јер поштујемо његов мандат и улогу која му је додељена. Овај аспект наше сарадње држимо у самом врху наших заједничких циљева и интереса, па зато и овом приликом позивам све чланице НАТО, и вас као представнике у Парламентарној скупштини, да са своје стране учините све да ова важна мисија на Косову и Метохији буде заиста фактор очувања стабилности и спречавања насиља.

Уверен сам, даме и господо, да период од 15 година иза нас треба да буде добар путоказ куда треба да иде наша сарадња у годинама које су пред нама. Република Србија је активан и конструктиван члан Програма Партнерство за мир и желимо да наставимо тим путем. Потребни смо једни другима, имамо врло јасан оквир за бројне заједничке активности и сарадњу, а што је најважније имамо јаку свест о томе да само заједно можемо да се одупремо многим савременим изазовима и претњама.

У том духу, желим још једном да вам пожелим добродошлицу и успешан рад овог семинара и да се овим или неким сличним поводом поново сусретнемо у Београду и Србији.

Хвала вам!“


Фото галерија


Видео (1)

Понедељак, 15. новембар 2021. | обраћање педседника Народне скупштине Ивице Дачића на отварању 101. Роз-Рот семинара ПС НАТО 15.11.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5