22. децембар. 2015. Најављен почетак пројекта „Јачање политичког учешћа особа са инвалидитетом у Србији“

22. децембар. 2015. Најављен почетак пројекта „Јачање политичког учешћа особа са инвалидитетом у Србији“

Уторак, 22. децембар 2015.

Најављен почетак пројекта „Јачање политичког учешћа особа са инвалидитетом у Србији“

Председница Народне скупштине Маја Гојковић, амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић и председница Центра за самостални живот особа са инвалидитетом Гордана Рајков најавили су, у Дому Народне скупштине, почетак пројекта „Јачање политичког учешћа особа са инвалидитетом у Србији“.


Председница Народне скупштине Маја Гојковић навела је да се 3. децембра обележава Међународни дан особа са инвалидитетом, али да наша залагања за људска права особа са инвалидитетом не треба да буду ограничена само на један дан, чији је циљ да скрене пажњу на права људи са инвалидитетом да имају право не на помоћ, већ да живе истим животом као и сви остали. Председница Гојковић је навела да у Србији има око 800.000 људи са неким обликом инвалидитета и додала да је овај пројекат посвећен њиховом укључивању у друштвени живот и већем и бољем укључивању у политички живот и изборни процес. Она се захвалила на позиву који је председница Центра за самостални живот особа са инвалидитетом упутила Народној скупштини да се укључи у овај пројекат и буде партнер удружењима особа са инвалидитетом уз подршку УСАИД. Гојковић је оценила да парламент треба да помогне особама са инвалидитетом да се боље и јаче укључе у политички живот Србије, што, како је додала може да се оствари кроз формирање радне групе коју би чинили посланици свих странака у парламенту, а која би разматрала какве законе је потребно донети или унапредити у овој области и како на најбољи начин укључити 800 000 људи у процесе политичког одлучивања. Председница Гојковић је изразила задовољство што ће Народна скупштина, уз локалне самоуправе, наредних 18 месеци, колико ће трајати овај пројекат, посветити партнерству особама са инвалидитетом у Србији.

Амбасадор Сједињених Америчких Држава Њ. Е. Мајкл Кирби рекао је да ће пројекат, који подржава америчка Агенција за међународни развој УСАИД, помоћи особама са инвалидитетом и унапредити саму Србију. Он је оценио да укључивање особа са инвалидитетом у друштвени и политички живот само може да допринесе бољем животу и читавој држави. Амбасадор Кирби је изразио задовољство због присуства посланика различитих политичких странака, указујући на значај парламента, учешћа свих политичких партија, као и доношења нових закона у помоћи особама са инвалидитетом. Он је оценио и да присуство председнице Народне скупштине у дану када је парламент веома заузет говори о разумевању значаја и важности ових питања. Кирби је изразио очекивање да ће се у наредних 18 месеци основне препреке уклонити, да ће бити донети закони који ће омогућити особама са инвалидитетом да дају свој допринос и учине да економски и друштвени живот Србије буде бољи.

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истакла је да даје пуну подршку пројекту и навела да се свака четврта притужба која је упућена Поверенику за заштиту равноправности односи на дискриминацију по основу инвалидитета. Говорећи о положају особа са инвалидитетом, Јанковић је оценила да је направљен велики помак у односу на период пре 15 година, да је урађен добар законодавни и стратешки оквир, додајући да законодавни оквир пружа основу за добру заштиту грађана и грађанки. Она је истакла да су најчешћи основ дискриминације препреке које онемогућавају пуно учешће у животу особа са инвалидитетом и остваривање њихових права, најчешће у области образовања, запошљавања и коришћења права на услуге особа са инвалидитетом и самостални живот.

Председница Центра за самостални живот особа са инвалидитетом Гордана Рајков навела је да ће пројекат трајати 18 месеци и истакла да се нада доброј сарадњи са Народном скупштином, Владом, Републичком изборном комисијом и локалним самоуправама у Бору, Неготину, Кладову, Пријепољу и Новом Пазару. Она је навела да се политика увек бави особама са инвалидитетом, без обзира да ли они у њој учествују или не, јер политичари доносе одлуке које директно утичу на живот особа са инвалидитетом и због тога је важно да учествују у политичким процесима.

Снимак обраћања можете погледати овде.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
петак, 19. април

Цео календар догађаја