2. мај 2024. Народни посланик Душан Марић Шестом светском форуму о интеркултурном дијалогу

2. мај 2024. Народни посланик Душан Марић Шестом светском форуму о интеркултурном дијалогу

Четвртак, 2. мај 2024.

Народни посланик Душан Марић говорио је на Шестом светском форуму о интеркултурном дијалогу, у Бакуу

Он је нагласио да кад је очување културног наслеђа у питању, Република Србија има прописе који су у складу са највишим европским и светским стандардима, без обзира којој нацији или религији то културно наслеђе припада.


„И за ту намену Република Србија издваја значајна средства из државног буџета. Посебно када је у питању очување културног блага националних и вјерских мањина. Нажалост, на Косову и Метохији, територији Србије која је под контролом УН, НАТО и привремених институција у Приштини, већ 25 година одвија се правно и физичко насиље над културним насљеђем српског народа.Од покушаја да се манастири Српске православне цркве прогласе за културно насљеђе албанског народа, до њиховог физичког уништавања“. рeкао је Марић.

Он је истакао да је доласком војника НАТО (КФОР), 12. јуна 1999. на КиМ оштећено или потпуно уништено 125 цркава и манастира, као и на десетине православних гробаља.

„Само у три дана у марту 2004. запаљено је и уништено 35 хришћанских цркава и споменика културе прве категорије. Црква Богородица Љевишка, задужбина српског Краља Милутина из 1306. године, која се налази на листи светске културне баштине УНЕСКА и данас стоји спаљена и ограђена бодљикавом жицом. Манастир светих Архангела, задужбина српског цара Душана из 1331. године је запаљен и миниран. Манастир Високи Дечани, такође на листи УНЕСКА, задужбину српског Краља Стефана из 1335. чувају војници НАТО.

У порушеним храмовима уништено је око 16.000 фресака, икона и других црквених реликвија, као и књиге крштених и умрлих које свједоче о вјековном трајању Срба на КиМ. Иконе и друге црквене драгоцјености су заједно пљачкали и препродавали албански екстремисти и војници НАТО.

Ни један починилац тих злочина није процесуиран, нити кажњен.

Након доласка НАТО са КиМ је протерано 200.000 Срба, а њих 555 убијено.

Једини начин да Срби и њихова културна баштина буду заштићени јесте да Србији буде враћен суверенитет на КиМ или макар да буде формирана Заједница српских општина, у складу са Бриселским споразумом који је потписан 2013. године, а чије спровођење Приштина упорно избјегава.

Уместо да казни такво понашање, лицемерни Запад је власт у Приштини прво наградио признањем лажне државе Косово, а сада ће их примити у Савјет Европе.

Република Србија је за мир, за развој добрих односа са свим суседним државама, за поштовање Повеље УН и међународног права и за правично кажњавање свих злочина који су почињени у бившој Југославији а не само злочина које су починили Срби.

Србија ће наставити да брижљиво чува културно насљеђе свих народа који у њој живе али апелује на друге државе, на УН, ЕУ и НАТО да заштите српски народ и српско културно насљеђе на КиМ“, рекао је Марић.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 17. мај

Цео календар догађаја