17. новембар 2017. Народна посланица Александра Малетић на конференцији о миграцијама на Малти

17. новембар 2017. Народна посланица Александра Малетић на конференцији о миграцијама на Малти

Петак, 17. новембар 2017.

Народна посланица Александра Малетић панелиста на конференцији о миграцијама на Малти

Александра Малетић, члан српске делегације Народне скупштине и потпредседник у Парламентарној скупштини Медитерана, учествује, као панелиста, на Конференцији „Промовисање боље регионалне сарадње за паметне и хумане миграције на Медитерану“, која се одржава од 16. до 17. новембра 2017. године на Малти.


Панелисти су истакли да велики миграциони токови на Медитерану врше значајан притисак на земље пријема, транзита и порекла. На парламентима и њиховим члановима је да одиграју кључну улогу у том погледу: они треба да усвоје адекватне законе, да се постарају да буду осмишљене и спроведене учинковите политике за праведно, паметно и хумано управљање миграционим токовима, као и за подстицање јавности да подржи те мере.

Конференција, која се одржава у организацији Интерпарламентарне уније и Парламентарне скупштине Медитерана, има за циљ да окупи парламентарце из региона како би се пронашли заједнички одговори на изазове и могућности везане за миграције, као и развијање парламентарне перспективе када је реч о преговорима о усвајању Глобалног споразума о сигурним, уређеним и регуларним миграцијама, који ће се одржати у Уједињеним нацијама између фебруара и јула 2018.

Малетић је представила значајне напоре Србије за хумани приступ мигрантима, као и напоре које Србија улаже у јачање регионалне сарадње и јачање својих институционалних оквира у циљу пружања подршке безбедним и уређеним миграцијама, као и поштовању људских права. Посебно је истакла и да су институције Србије на изазове избегличке кризе реаговале флексибилно и брзо, према највишим међународним стандардима и у сарадњи са међународним организацијама.

Члан српске делегације у ПС Медитерана је учеснике Конференције информисала да је кроз Србију, као транзитну земљу на западнобалканској рути, од почетка кризе, прошло око 920 хиљада регистрованих избеглица и миграната, као и да је након затварања западнобалканске руте дошло до опадања броја миграната, али и до њиховог дужег задржавања у Србији, што са собом носи нове изазове.

Малетић је подсетила да је успостављено 18 центара за смештај за око 7.000 људи, са обезбеђеном храном, одећом и здравственом заштитом, као и да постоји посебна брига према деци и малолетним лицима без родитељске пратње. Такође, навела је да је наша земља посебну пажњу посветила рањивим групама као што су жене и деца, и у том контексту навела да је ове школске године у основне школе кренуло око 700 деце миграната, а 500 наставника је обучено за рад са овом децом.

Конференција је окупила политичаре, академике, стручњаке, привреднике, хуманитарне и организације цивилног друштва из целог света, који разматрају бројна актуелна питања у контексту миграција.

На крају, Малетић је нагласила да Србија на питање миграција гледа као на питање поштовања међународних норми, солидарности и хуманости, да је изашла у сусрет потребама избеглица и миграната упркос сопственим економским изазовима, али је нарочито нагласила и да политика решења овог проблема, које је глобални изазов, мора да буде свеобухватна и одржива, и да ће таквој политици Србија пружити пуну подршку.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31