29. јануар 2024. Председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду са представницима удружења воћара и повртара

29. јануар 2024. Председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду са представницима удружења воћара и повртара

Понедељак, 29. јануар 2024.

Маријан Ристичевић разговарао са представницима удружења воћара и повртара

Председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Маријан Ристичевић одржао је данас, у Дому Народне скупштине, састанак са представницима удружења воћара и повртара и то са Савезом удружења Српска малина из Ариља, Виламетом из Ариља, Ековоћем из Ариља и Удружењем Златни Брег из Нове Вароши.


Удружења воћара и повртара на састанку са председником Одбора за пољопривреду шумарство и водопривреду подржали су напоре председника Републике Србије о стварању услова за интензивну пољопривредну производњу и стварања веће вредности у пољопривредној производњи до 2027. године, као у том смеру и раније закључке Одбора за пољопривреду шумарство и водопривреду. Као произвођачи воћа, који су током 2022. године остварили најбоље извозне резултатате, изнели су забринутост слабијим резултатима током 2023. године, не само због нижих цена. Као произвођачи који остварају најбољи извозни резултат и највећи доходак по јединици површине, управо због периодичних нестабилности цена, сматрају да у средствима за подстицаје, треба одвојити део за сезонске интервенције како би се очувала доходовна сигурност воћарских и повртарских пољопривредних газдинстава у кризним периодима и тако очувала стабилност и континуитет производње. Пад вредности извоза воћа и поврћа забрињава као и неки поступци државе везани за расподелу подстицаја и правилника којима се не олакшава производња и извоз. Незадовољни су сазнањима да нису обухваћени најавом о увећању подстицаја по хектару од 17.000 динара (укупно 35.000) само за ратаре те да они нису укључени у то повећање директних плаћања по хектару.

Такође, учесници сматрају да приликом увођења Е аграра по убрзаном поступку и уписивања катастерских парцела, пољопривредне стручне саветодавне службе нису упозориле пољопривреднике о неопходности изузимања заузетих необрађених делова катастарских парцела пољопривредног земљишта из укупне површине, а што је произвело последицу стављања пољопривредних газдинстава у пасивни статус. Удружења сматрају да се уместо пасивног статуса газдинства дозволи прилика за исправку те да у будуће Управа за аграрна плаћања треба да уведе програме ИАЦС-ЛПИС којим би се, приликом обраде захтева за исплату, по аутоматизму, израчунавала референтна површина пољопривредног земљишта која се обрађује и која је предмет исплате подстицаја. У Србији је тај програм у облику пилот пројекта био подржан од ИПА фондова.

Представници удружења су изразили жељу да их у наредном периоду на разговор о проблемима у пољопривреди, посебно у воћарству и повртарству, прими председник Републике Србије.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
четвртак, 9. мај

Цео календар догађаја