22. август 2014. Учесници Летње академије Скупштине европских регија 2014.

22. август 2014. Учесници Летње академије Скупштине европских регија 2014.

Петак, 22. август 2014.

Летња академија Скупштине европских регија

Летња академија Скупштине европских регија, која је окупила учеснике из 20 земаља, затворена је завршним излагањима и дискусијом, у Дому Народне скупштине.


Да ли је мултикултуралност, мултиетничност и мултијезичност предност или препрека социјално-економског развоја, питање је на које је око 100 учесника из 20 земаља покушало да пронађе одговор кроз разговоре са представницима националних заједница и власти Аутономне покрајине Војводина. Шестодневни боравак у Србији учесници Летње академије завршили су посетом Народној скупштини. У име парламента обратила им се потпредседница Народне скупштине Гордана Чомић која их је упознала са радом Народне скупштине, посебно се осврћући на значајну улогу коју парламент има у процесу европских интеграција.
„Имамо консензус о евроинтеграцијама, то није био случај до 2008. године, и владајућу коалицију која је потпуно посвећена интеграцијама и реформама. То је за Србију добра вест. Иако завршетак тог пута неће бити и крај пута ка унапређењу друштва, барем ћемо бити унутра", рекла је потпредседница Чомић.
Говорећи о разликама које посебно карактеришу Балкан, Чомић је рекла да се Србија налази на раскршћу, а то значи на раскршћу култура и језика. Зато је изразила уверење да ће чланство у Европској унији представљати нову еру у развоју држава на Балкану.
Потпредседница скупштине АП Војводина Ана Томанова Маканова рекла је, обраћајући се учесницима Академије, да верује да су се приликом обиласка Сремских Карловаца, Ковачице, Белог Блата, Царске баре, Суботице и Београда, уверили да је различитост предност, јер, како је нагласила, сви грађани Војводине и Србије имају исту потребу, да буду корисни грађани заједнице и да кроз различитости допринесе развоју хуманог и солидарног цивилног друштва.
Учесницима су се обратили и проф. др Милена Драгићевић Шешић, шеф катедре УНЕСКО-а за културну политику и менаџмент Универзитета уметности у Београду, Александер Иванов Владимирович, заменик министра за економска питања и Даг Ронинг, потпредседник Комитета 3 АЕР.
У завршном документу Летње академије Скупштине европских регија, чија је средишња тема били мултикултурални, мултиетнички и мултилигвални региони, наводи се да је Војводина, са својих 26 етничких група које живе у миру и заједништву, била идеално окружење за овакву иницијативу.
У закључцима се, између осталог, констатује да различитост и мултикултуралност могу бити значајан фактор за развој друштва и економски раст, и да је у том процесу кључна улога младих, чији је задатак да осмисле политике за стварање друштва у којем ће сви живети у миру.
Учесници академије очекују од регионалних, локалних, националних и европских власти да, приликом креирања политика, имају на уму добробит свих грађана и тако доприносе интеграцији мањина и стварању интеркултурних друштава, односно друштава у којима постоји жива интеракција између разнородних заједница.Такође се очекује да буду осигурана средства за финансирање програма, пре свега оних у образовању, који ће помоћи да се унапреди положај мањинских заједница.
Домаћин овогодишње Летње академије били су град Нови Сад и Аутономна покрајина Војводина.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
петак, 19. април

Цео календар догађаја