Други састанак Радне групе за унапређење изборног процеса

Други састанак Радне групе за унапређење изборног процеса

Уторак, 14. мај 2024.

Други састанак Радне групе за унапређење изборног процеса

Дана 7. маја 2024. године, са почетком у 14,00 часова, у Народној скупштини је одржан Други састанак Радне групе за унапређење изборног процеса.


Састанку је председавао Немања Ненадић, председавајући Радне групе, а присуствовали су чланови Радне групе: Угљеша Мрдић, Угљеша Марковић, Ана Јаковљевић, Јелена Јеринић, Филип Таталовић, Ана Крстић, Ристо Костов, Лука Пушић, Загорка Алексић, Ђорђе Комленски, Рејхан Куртовић, Ахмедин Шкријељ, Павле Димитријевић и Бојан Клачар, као и Никола Бањац, Марко Милошевић, Злата Јусуфовић, Марина Мијатовић, Наташа Михаиловић Вацић, Александар Стевановић, Владана Јараковић и Роберт Сепи, заменици чланова.

На дневном реду састанка било је разматрање предлога за унапређење изборног процеса које су, у складу са договором са Првог састанка, до 7. маја у 12.00 часова доставили чланови Радне групе, као и одлучивање о размотреним предлозима из тачке 1. дневног реда по приоритетима које одреди председавајући Радне групе.

Осим чланова и заменика чланова Радне групе, састанку је, на позив Радне групе, присуствовао помоћник директора за правне послове Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) Саша Симовић, који је на почетку рада по дневном реду упознао чланове Радне групе са решењима у новом Правилнику о начину извршавања обавеза пружалаца медијских услуга током изборне кампање. После кратког излагања, Саша Симовић је одговарао на питања чланова Радне групе која су се превасходно тицала начина на који решења у новом правилнику обезбеђују примену појединих препорука ОДИХР.

У наставку рада, председавајући је обавестио чланове Радне групе о пристиглим предлозима за измену појединих прописа, као и о другим иницијативама које су у предвиђеном року доставили: Посланичка група Народни покрет Србије – Ново лице Србије, Посланичка група Зелено-леви фронт – Не давимо Београд, Посланичка група Еколошки устанак, Странка демократске акције Санџака, као и удружења Транспарентност Србија, ЦРТА и ЦЕСИД. Представници наведених предлагача су на састанку образложили своје предлоге.

У исцрпној расправи која је уследила и у којој је учествовала већина чланова Радне групе, фокус је био на предлозима који су адресирали приоритетне препоруке ОДИХР из Коначног извештаја о посматрању избора за народне посланике одржаних у децембру 2023. године, и то: приоритетну препоруку број 4 која се тиче јединственог бирачког списка, приоритетну препоруку број 6 која се тиче обавезе спречавања застрашивања и притисака на бираче и приоритетну препоруку број 7 која се тиче независности и проактивног деловања РЕМ.

Након четири сата рада, састанак је прекинут, а наставак заказан за четвртак, 9. мај 2024. године, са почетком у 10.00 часова.

Дана 9. маја 2024. године, са почетком у 10,00 часова, у Народној скупштини је настављен Други састанак Радне групе за унапређење изборног процеса.

Састанку је председавао Немања Ненадић, председавајући Радне групе, а присуствовали су чланови Радне групе: Угљеша Мрдић, Ана Јаковљевић, Јелена Јеринић, Ана Крстић, Ристо Костов, Лука Пушић, Загорка Алексић, Павле Димитријевић и Бојан Клачар, као и Марко Милошевић, Злата Јусуфовић, Марина Мијатовић, Кристина Антић, Наташа Михаиловић Вацић, Александар Стевановић, Владана Јараковић и Роберт Сепи, заменици чланова.

Осим чланова и заменика чланова Радне групе, састанку су, на позив Радне групе, присуствовали помоћник секретара Министарства унутрашњих послова, Милан Андрић и представници Агенције за спречавање корупције, Душан Јеличић, помоћник директора у Сектору за контролу финансирања политичких активности и Јасмина Ћирковић, в.д. помоћника директора у Сектору за сукоб интереса и кумулацију функција.

Председавајући је на почетку констатовао да су представници Министарства унутрашњих послова и Агенције за спречавање корупције позвани на састанак да би помогли члановима Радне групе да разреше поједине дилеме у вези са препорукама ОДИХР из Коначног извештаја о посматрању избора за народне посланике одржаних у децембру 2023. године, а које се тичу Закона о јединственом бирачком списку, Закона о спречавању корупције и Закона о финансирању политичких активности.

Током дискусије која је уследила, представник Министарства унутрашњих послова је одговарао на бројна питања, као и сугестије и препоруке, које су се превасходно односиле на начин поступања тог министарства по пријавама пребивалишта и боравишта грађана. Поједини чланови Радне групе су посебно апострофирали потребу да се убрза и поједностави поступање Министарства унутрашњих послова по упитима власника непокретности за достављање података о свим лицима која су евентуално пријављена на тим непокретностима.

У наставку рада, чланови Радне групе су се фокусирали на Приоритетну препоруку ОДИХР број 5. која се тиче потребе да се јасно раздвоје јавне функције и активности у кампањи носилаца јавних функција, као и значаја проактивног деловања Агенције за спречавање корупције.

Представници Агенције за спречавање корупције су истакли да су поједине одредбе Закона о спречавању корупције већ преформулисане тако да буду усаглашене са конкретном препоруком ОДИХР, као и да се ова препорука не односи искључиво на Агенцију за спречавање корупције већ на све органе јавне власти, те да је потребан системски приступ који изискује време како би се ова препорука у потпуности испунила. У даљем току дискусије нагласак је стављен на начин поступања Агенције за спречавање корупције по поднетим пријавама, те су постављана питања у вези са статистичким подацима о броју пријава, покренутих прекршајних поступака, изречених мера и слично. Дискутовало се и о проблемима у примени одредаба Закона о општем управном поступку када су у питању рокови за достављање, у вези с чим су изнети бројни примери из досадашње праксе.

Након два сата рада, састанак је прекинут, а наставак заказан за петак, 10. мај 2024. године, са почетком у 11.00 часова.

Дана 10. маја 2024. године, са почетком у 11,00 часова, у Народној скупштини је настављен Други састанак Радне групе за унапређење изборног процеса.

Састанку је председавао Немања Ненадић, председавајући Радне групе, а присуствовали су чланови Радне групе: Угљеша Мрдић, Јелена Јеринић, Ристо Костов, Лука Пушић, Загорка Алексић, Рејхан Куртовић, Ахмедин Шкријељ, Павле Димитријевић и Бојан Клачар, као и Марко Милошевић, Марина Мијатовић, Душан Динчић, Кристина Антић, Александар Стевановић, Владана Јараковић, Слађана Коматина и Роберт Сепи, заменици чланова.

Осим чланова и заменика чланова Радне групе, састанку је, на позив Радне групе, присуствовао Душан Јеличић, помоћник директора у Сектору за контролу финансирања политичких активности Агенције за спречавање корупције.

Председавајући је на почетку констатовао да је представник Агенције за спречавање корупције позван и на овај наставак састанка Радне групе пошто су у току претходног рада остала неразмотрена поједина проблематична решења у Закону о финансирању политичких активности. Потом је у најкраћим цртама образложио предлоге Удружења Транспарентност Србнја који се тичу тог закона у светлу испуњавања препорука ОДИХР.

У дискусији која је уследила разматрана су питања у вези са институтом изборног јемства, условима под којима учесници у изборној кампањи могу да користе просторије у јавној својини, тзв. кампањом трећих лица, могућности коришћења огласног простора у току изборне кампање итд. Поједини чланови Радне групе су, позивајући се на своје искуство са терена, указивали на бројне случајеве злоупотреба када је у питању могућност коришћења просторија у јавној својини или могућност оглашавања. Ово је иницирало дискусију на тему казнених мера које Агенција за спречавање корупције има на располагању. У највећем делу полемисало се о целисходности и делотворности мере упозорења, односно о њеним ефектима у досадашњој пракси Агенције за спречавање корупције.

Председавајући је потом констатовао да је расправа о предлозима практично исцрпљена и позвао све присутне чланове Радне групе да образложе предлоге који су евентуално остали неразмотрени у претходном току рада. Представник Удружења ЦРТА је искористио прилику да додатно образложи предлог да се хитно формира Комисија за ревизију бирачког списка, што је иницирало живу полемику о бирачком списку, као и о механизмима утицаја на бираче и њиховом осујећивању.

Након два сата рада, састанак је прекинут због почетка седнице Народне скупштине на чијем дневном реду је био Предлог закона о допунама Закона о јединственом бирачком списку, а наставак је заказан за понедељак, 13. мај 2024. године, са почетком у 11.00 часова.

Дана 13. маја 2024. године, са почетком у 11,00 часова, у Народној скупштини је настављен Други састанак Радне групе за унапређење изборног процеса.

Састанку је председавао Немања Ненадић, председавајући Радне групе, а присуствовали су чланови Радне групе: Угљеша Мрдић, Јелена Јеринић, Филип Таталовић, Ана Крстић, Ристо Костов, Лука Пушић, Загорка Алексић, Ђорђе Комленски, Ахмедин Шкријељ, Павле Димитријевић и Бојан Клачар, као и Марко Милошевић, Злата Јусуфовић, Марина Мијатовић, Кристина Антић, Наташа Михаиловић Вацић, Александар Стевановић, Владана Јараковић и Роберт Сепи, заменици чланова.

Председавајући је на почетку поновио констатацију да је, имајући у виду чињеницу да се Радна група састаје већ четврти дан, расправа о пристиглим предлозима практично исцрпљена и позвао још једном предлагаче који евентуално нису имали прилику да образложе неки од предлога да се јаве за реч.

Предлог представника Удружења ЦРТА да се законски оквир измени тако да се акредитованим посматрачима да право да улажу приговоре и захтеве за поништавање гласања на бирачком месту, резултирао је полемиком у којој је изражено уверење да је такав предлог у потпуности у супротности са Уставом и другим прописима који уређују изборни поступак у Републици Србији.

Председавајући је у наставку дискусије образложио предлог Удружења Транспарентност Србија да се упути препорука јавним тужилаштвима за поступање у вези са појединим кривичним делима против изборног права. Нагласио је да се на описани начин истовремено адресирају две битне препоруке ОДИХР које се односе на спречавање притисака на бираче и на едукацију бирача.

Члан Радне групе, народни посланик Угљеша Мрдић, је у својој дискусији нагласио да жели да се у записнику са састанка констатује да је Народна скупштина на седници која је одржана 10. маја 2024. године, усвојила Закон о допунама Закона о Јединственом бирачком списку који је наредног дана ступио на снагу, истакавши да је на тај начин владајућа коалиција изашла у сусрет захтеву опозиције. У даљем излагању је подсетио да Радна група доноси одлуке двотрећинском већином и да је потребно да се сви пристигли предлози конкретизују тако да Радна група може да се изјасни о њима. Председавајући се сложио са овом сугестијом и чланови Радне групе су у даљем току дискусије полемисали о томе како да се на најбољи начин систематизују и уобличе постојећи предлози. Дискутовало се и о томе колико времена је потребно да се предлози систематизују у складу с чим су предлагани различити термини за наставак састанка, односно за прелазак на гласање.

Уваживши сугестије већег броја чланова, председавајући је закључио претрес прве тачке дневног реда, одложио гласање и предложио да се пређе на трећу тачку дневног реда. У оквиру ове тачке повела се расправа о проширеној надлежности Радне групе, након што је Одбор за уставна питања и законодавство на својој седници, одржаној 10. маја 2024. године, одлучио да су чланови и заменици чланова Радне групе за унапређење изборног процеса овлашћени да прате примену члана 2. Закона о допунама Закона о јединственом бирачком списку. Чланица Радне групе, народна посланица Јелена Јеринић, је предложила да се Радна група одмах дописом обрати Министарству државне управе и локалне самоуправе са упитом како то министарство намерава да обезбеди услове за примену овлашћења која су добили чланови Радне групе, што је Радна група прихватила.

Председавајући је на самом крају констатовао да ће се постарати да систематизовани предлози буду достављени свим члановима Радне групе до краја дана, како би сутрадан могло да се приступи гласању.

Након четири сата рада, састанак је прекинут, а наставак заказан за уторак, 14. мај 2024. године, са почетком у 11.00 часова.

Дана 14. маја 2024. године, са почетком у 11,00 часова, у Народној скупштини је настављен Други састанак Радне групе за унапређење изборног процеса.

Састанку је председавао Немања Ненадић, председавајући Радне групе, а присуствовали су чланови Радне групе: Угљеша Мрдић, Филип Таталовић, Ана Крстић, Ристо Костов, Лука Пушић, Загорка Алексић, Ђорђе Комленски, Ахмедин Шкријељ и Павле Димитријевић, као и Марко Милошевић, Марина Мијатовић, Кристина Антић, Наташа Михаиловић Вацић, Владана Јараковић, Слађана Коматина и Роберт Сепи, заменици чланова.

Председавајући је на почетку подсетио присутне да је Радна група претходног дана прекинула рад уз договор да се сада пређе на другу тачку дневног реда, а то је гласање. Додао је да су сви чланови и заменици чланови Радне групе добили предлоге аката систематизоване на начин како је то претходно договорено уз прецизирање да је највећи број предлога достављен у касним вечерњим сатима, а два преостала предлога у раним јутарњим часовима. Саопштио је да су припремљена 24 предлога и да предлагачи сами опредељују да ли желе да се о појединим решењима у њиховим предлозима гласа појединачно, члан по члан, или заједно, када су решења међусобно повезана и условљена.

Члан Радне групе, народни посланик Угљеша Мрдић, је замолио да се гласање одложи уз образложење да је њему и колегама из парламентарне већине, имајући у виду обимност достављеног материјала, потребно време да пажљиво анализирају све предлоге како би потом могли да се изјасне о њима. Ова молба је изазвала жустру полемику између чланова Радне групе јер су једни били мишљења да достављени материјал није нов, већ само систематизован на прегледнији начин, и да је био доступан члановима Радне групе још од 7. маја 2024. године, док су други заступали становиште да моментално изјашњавање о предлозима без подробније анализе и додатних консултација неће бити сврсисходно и да се евентуално прихватање појединих предлога од стране Одбора за уставна питања и законодавство, односно Народне скупштине у пленуму, може очекивати само када су у питању они предлози које Радна група усвоји двотрећинском већином.

Пошто ни после дуже расправе није дошло до приближавања ставова, председавајући је подсетио присутне да је он наметнуо овако интензиван начин рада, са практично свакодневним састајањем, како би Радна група до 15. маја 2024. године могла да упути Одбору за уставна питања и законодавство одређене конкретне предлоге, чије би усвајање могло да буде од утицаја на побољшање услова за изборе који су расписани за 2. јун 2024. године. Додао је да је очигледно да се тај рок неће испоштовати и да је принуђен да прекине састанак док у комуникацији са члановима Радне групе које су делегирале посланичке групе које чине парламентарну већину накнадно не утврди термин за гласање.

Члан Радне групе, народни посланик Угљеша Мрдић, је предложио да Радна група настави са радом и да се упути позив представницима државних органа на које се односе поједини предлози и препоруке да дођу и одговарају на питања чланова Радне групе, наводећи као позитиван пример претходно учешће представника Агенције за спречавање корупције и Министарства унутрашњих послова.

Поједини чланови Радне групе су потом изнели предлог да се на састанак позову представници Министарства државне управе и локалне самоуправе у вези са проширеним овлашћењима чланова Радне групе по питању увида у Јединствени бирачки списак. У току дискусије изнет је и предлог да састав Радне групе буде проширен тако што ће сваки члан добити још по једног заменика због повећаног обима активности.

Представник Удружења ЦРТА је инсистирао на томе да се састанак не прекине док се претходно не утврди даљи план рада што би подразумевало дефинисање термина за гласање. У том смислу је предложио да се Радна група изјасни о његовом предлогу да се чланови Радне групе које су делегирале посланичке групе које чине већину у Народној скупштини обавежу да сутрадан до 11.00 часова доставе председавајућем информацију о даљем плану рада. Радна група није прихватила наведени предлог.

Након четири сата рада, састанак је прекинут, а председавајући је констатовао дa ће термин наставка бити накнадно одређен.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2