Четвртак, 29. март 2018.

Друга седница Одбора за права детета

На седници, одржаној 29. марта, чланови Одбора размотрили су закључна запажања и препоруке Комитета УН за права детета, у вези са Другим и трећим периодичним извештајем Владе Републике Србије о примени Конвенције о правима детета.


Члановима Одбора запажање и препоруке Комитета УН за права детета представила је Сузана Пауновић, директорка Канцеларије за људска и мањинска права, која је истакла да је Комитет дао 41 препоруку, са посебним акцентом на забрану телесног кажњавања деце. Препоруке Комитета односе се на доношење и усклађивање закона која се односе на права детета, успостављање омбудсмана за права детета, инклузивно образовање, јачање здравствене заштите ромске деце и жена у циљу смањивања стопе смртности.

Представници УНИЦЕФ-а изнели су податке о положају деце у Србији. Изнето је да је хумани капитал Србије 2016. године у односу на 2011. по броју деце смањен за 39 500, и да деца чине 17,3 одсто популације. Најосетљивију децу у Србији чине сиромашна деца, од којих 100 000 живи у апсолутном сиромаштву, а њих 370 000 живи у ризику од сиромаштва. Иза њих у групу најосетљивије деце у Србији су деца са инвалидитетом и сметњама у развоју и ромска деца, показало је истраживање, којих има између 60 000 и 200 000. На седници је било речи и о стопи смртности деце, ухрањености и вакцинацији деце. Народни посланици су разменили мишљења и о образовању у раном детињству, дечјим браковима у општој популацији, дечјем раду и малолетничкој трудноћи. На седници је било речи и о миграцијама и деци, где су изнети подаци о 3 500 избеглица у Србији, од којих 43 одсто чине жене и деца. Такође, наведено је да је 500 избегле деце укључено у редовно образовање.

Ана Продановић, из УНИЦЕФ-а, представила је дигиталну платформу „У-репорт“, која омогућава свима да одговоре на анкете, извештавају о проблемима, подрже права детета и активно учествују у променама за добробит заједнице, а која се може користити путем мобилне поруке и друштвених мрежа. Корист платформе је вишеструка, попут јачања свести и потражње за основним правима, јачања ланца одговорности кроз објављивање јавно доступних података, а учешће у анкетама је потпуно добровољно и анонимно.

Директорка Центра за права детета Инес Церовић, говорила је о правцима деловања Центра који се односи на креирање повољног друштвеног и законодавног оквира за пуно остваривање права детета, које се врше кроз различите активности, позитивне политике и праксе, како би се деци остварило пуно учешће у друштву.

У наставку седнице, чланови Одбора констатовали су оставку заменице председнице Одбора за права детета Милене Бићанин и на то место изабрали Наду Лазић.

Седници је председавала заменица председнице Одбора Милена Бићанин, а присуствовали су чланови и заменици чланова Одбора Верољуб Арсић, проф. др Владимир Маринковић, Гордана Чомић, Миланка Јевтовић Вукојичић, Нада Лазић, Ана Караџић, др Данијела Стојадиновић, Дубравка Филиповски, Милена Ћорилић, Горица Гајић, Марија Јевђић, Наташа Јовановић, Сандра Божић, Елвира Ковач, Наташа Михаиловић Вацић и народна посланица Љиљана Малушић, члан Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Четвртак, 29. март 2018. | Друга седница Одбора за права детета 29.03.2018.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2