19. април 2018. Председник ПГП са земљама подсахарске Африке са делегацијом Колеџа националне одбране Републике Кеније

19. април 2018. Председник ПГП са земљама подсахарске Африке са делегацијом Колеџа националне одбране Републике Кеније

Четвртак, 19. април 2018.

Дрецун примио делегацију Колеџа националне одбране Републике Кеније

Милован Дрецун, председник Посланичке групе пријатељства са земљама подсахарске Африке ближе је упознао студенте и предаваче Колеџа националне одбране Републике Кеније о раду Народне скупштине, спољно политичком деловању Републике Србије и званичним ставовима поводом Косова и Метохије.


У разговору са професорима и студентима председник ПГП говорио је о раду Народне скупштине, као и о глобалним изазовима са којима се суочавају земље Европе, Азије и Африке. „Сви се ми суочавамо са проблемима интернационалног тероризма, трговином људима, организованим криминалом и сматрам да се ови проблеми могу превазићи само заједничким деловањем,“ нагласио је Дрецун. Он је додао да Република Србија чува позицију војне неутралности и да не жели да буде чланица нити једне војне организације, али да је вољна да сарађује по питању заједничких изазова попут радикалног исламизма и ектремизма, као и да је Република Србија спремна да подели своја искуства по том питању, и зато су навео је Дрецун: „овакве врсте посета и размене искустава веома важне“.

Дрецун је објаснио и став и позицију Републике Србије по питању Косова и Метохије, што је госте посебно занимало. Дрецун је истакао да је питање Косова и Метохије најтежи изазов са којим се држава суочава, јер је покушај националне мањине да насилно успостави сопствену државу стоји у супротности са међународним правом и у супротности је са Резолуцијом 1244 Савета безбедности Уједињених нација. У разговору председник ПГП објаснио је да је такво понашање недопустиво и да Република Србија Косметски проблем покушава да реши на миран и компромисан начин. „Косовски преседан се већ веома негативно одржава и на друге државе попут Шпаније, где Каталонија такође покушава да стекне независност, а са сличним проблемима суочавале су се и афричке земље, у којим су етничке групације насилно покушавале да одвоје део територије постојећих држава“. Дрецун је додао да када би се насиље прихватило у свету би завладала анархија, тако да се Република Србија свим снагама залаже за решавање проблема на миран начин и изражава став у ком поштује суверенитет и интегритет сваке земље.

„Веома нам је важна подршка земаља које не признају и не препознају самопроглашену државу Косово, а од земаља које су то учиниле очекујемо да повуку то признање.“ Дрецун је искористио прилику да се захвали Кенији, Уганди и Боцвани на чињеници да нису признале независност Косова.

„Што се тиче сарадње на одбрамбеном, безбедносном и економском плану ми смо ту увек отворени за сваку врсту сарадње, и наш парламент подржава такве врсте активности“. Дрецун је навео да Република Србија има капацитете за развој наменских индустрија и за школовање припадника оружаних снага других земаља и да простора за перспективну сарадњу има и у области заштите здравља. Председик ПГП изразио је наду да ће одбрана и безбедност бити снага која ће јачати билатералне односе Србије са афричким замљама, и да ће делегација Колеџа националне одбране Републике Кеније бити промотер јаких односа и развијања сарадње са Србијом.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
среда, 24. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја