Четвртак, 2. април 2009.

Десета седница Одбора за иностране послове

На седници Одбора за иностране послове, која је одржана 2. априла, обављен је разговор са новоименованим амбасадорима Републике Србије у Републици Aргентини, Сједињеним америчким државама и Краљевини Мароку, пре њиховог одласка на дипломатску дужност.



На седници Одбора за иностране послове, која је одржана 2. априла, обављен је разговор са новоименованим амбасадорима Републике Србије у Републици Aргентини, Сједињеним америчким државама и Краљевини Мароку, пре њиховог одласка на дипломатску дужност.

Седници Одбора председавао је проф. др Драгољуб Мићуновић.

Новоименована амбасадорка у Аргентини Гордана Видовић истакла је да Србија са том земљом има добре политичке односе и подсетила да Аргентина није признала једнострано проглашену независност Косова и Метохије. Она је оценила да је неопходно унапредити економску сарадњу између две земље, која је на изузетно ниском нивоу.

Нови амбасадор Србије у САД Владимир Петровић нагласио је да ће приоритет у обављању његове дужности бити поправљање односа између Србије и САД. Он је подсетио да су односи између две земље, после признања једнострано проглашене независности Косова и Метохије од стране САД, пошли низлазном путањом и да их је потребно унапредити. По његовој оцени, долазак нове америчке администрације председника Обаме представља шансу за унапређење односа, при чему посебну пажњу треба посветити унапређењу сарадње са Саветом за националну безбедност, који би могао да буде контратежа Стејт Дипартменту. Такође, треба наставити добру сарадњу са Конгресом и српским кокусом унутар њега.

Говорећи о могућностима економске сарадње, амбасадор Петровић је истакао да је, услед економске кризе, смањен ниво инвестиција САД у Србију, али да је могућа оријентација на сарадњу са малим и средњим предузећима. Петровић је такође указао да у САД постоји велика српска дијаспора са којом је неопходно успоставити тешњу сарадњу.

Нови амбасадор Србије у Мароку Станислав Стакић је рекао да та земља није признала самопроглашену независност Косова и Метохије и да се залаже за поштовање међународног права и налажење решења будућег статуса Покрајине кроз дијалог Београда и Приштине. С друге стране, када су у питању земље Западне Сахаре, Србија се, такође, залаже за проналажење праведног политичког решења кроз механизме УН које ће довести до трајне стабилизације односа у региону.

Чланови Одбора су оценили да би наша дијспора у САД требало боље да се организује и активније учествује у политичком животу САД и на тај начин допринесе афирмисању спољнополитичких циљева Србије и побољшању односа између две земље. Изнете су сугестије да са САД треба наћи нове области сарадње и канале за њено спровођење.

Одбор је прихватио позиве за учешће делегација Народне скупштине на: заседању Парламентарне скупштине Савета Европе, које се одржава у Стразбуру од 27. до 30. априла, Конференцији председника парламената земаља чланица Јадранско-Јонске иницијативе у Атини 4. маја и 32. пленарној седници Интерпарламентарне скупштине Заједнице независних држава и Међународном еколошком конгресу Невски у Санкт Петербургу 15. маја.

Чланови Одбора прихватили су иницијативе за посете нашој земљи председника Одбора за спољне послове, одбрану и безбедност Сената Чешке Републике Јиржи Динстбира и делегације Одбора за иностране послове Парламента Финске.

Одбор је прихватио више извештаја о реализованим посетама и разговорима народних посланика са парламентарцима других држава.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
недеља, 28. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја