Среда, 25. фебруар 2009.

Десета седница Одбора за европске интеграције

На седници одржаној 25. фебруара, чланови Одбора за европске интеграције усвојили су Извештај Владе о спровођењу Националног програма интеграције Републике Србије у Европску унију за период од јула до децембра 2008. године.



На седници одржаној 25. фебруара, чланови Одбора за европске интеграције усвојили су Извештај Владе о спровођењу Националног програма интеграције Републике Србије у Европску унију за период од јула до децембра 2008. године. Седници Одбора председавао је Ласло Варга.

Образлажући Извештај, потпредседник Владе Божидар Ђелић је истакао да је циљ тог програма да до 2012. године Србија усклади домаће законодавство са законодавством Европске уније. Он је рекао да је било планирано да у другој половини 2008. године буду усвојена 64 закона из „европске агенде“, али да је Влада утврдила 49, а Народна скупштина усвојила само 17 закона. Највише закона припремила су министарства финансија, правде, пољопривреде и животне средине.

У оквиру усклађивања домаћег законодавства са законодавством ЕУ, Народна скупштина би ове године требало да усвоји најмање 155 закона. Зато је од великог значаја да Народна скупштина ефикасно уради тај посао, чему треба да допринесу и измене Пословника, рекао је потпредседник Владе.

Према његовим речима, Влада је усвојила пакет закона потребних за испуњење услова да Србија доспе на белу шенген листу, који ће се наћи на првој редовној седници Парламента.

Потпредседник Ђелић је, такође, истакао да је усклађивање домаћег са законодавством ЕУ један од услова да Србија ојача конкурентност своје привреде. Најавио је да ће Влада тромесечно извештавати Народну скупштину о спровођењу овог програма.

Поједини чланови Одбора нису се сложили са оценом да је Народна скупштина била мање ефикасна од Владе и да успорава приближавање Србије ЕУ. Они су истакли да Влада сноси одговорност за то што је усвојен мали број европских закона, пре свега зато што касни са њиховим предлагањем и тиме блокира рад Парламента.

У расправи су изнете и оцене да је одговорност за споро усвајање закона и на Влади и на Народној скупштини, као и да је неопходно да се европски закони доносе по убрзаној процедури и да народни посланици покажу већу конструктивност у раду. Такође је предложено да Влада редовно доставља Народној скупштини листу закона за које предлаже да имају приоритет приликом стављања на дневни ред заседања.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5