4.јун 2013. Председник Стефановић и председник Али (фото ТАНЈУГ)

4.јун 2013. Председник Стефановић и председник Али (фото ТАНЈУГ)

Уторак, 4. јун 2013.

Делегација Парламента Индонезије у посети Републици Србији

Председник Народне скупштине Небојша Стефановић примио је у Дому Народне скупштине Њ.Е. Марзуки Алија, председника Представничког дома парламента Индонезије који је на челу делегације посланика у четвородневној посети Србији.


Председник Народне скупштине Небојша Стефановић оценио је да се ради о историјској посети која ће, како се нада, то бити и по значају, јер би од ње требало да почне ера просперитетне сарадње Србије и Индонезије на свим пољима, посебно у области економских односа.
Стефановић је констатовао да је потписивање Меоморандума о разумевању парламената Србије и Индонезије, потписаном у марту у Џакарти послужити даљем унапређењу односа две земље, посебно у области парламентарне сарадње, али ће дати подстицај и економској сарадњи. Меморандум представља полазну основу за дијалог али и даље продубљивање односа на нивоу посланичких група пријатељства и скупштинских одбора, рекао је Стефановић и додао да давање подстицаја економској сарадњи значи и ратификацију Споразума о избегавању двоструког опорезивања и заштити инвестиција које ће, како се нада, ратификовати и Индонезија, што би олакшало долазак фирми из Индонезије на српско тржиште.
Сви видови сарадње који би проистекли из ближе парламентарне сарадње се односе на и на директну сарадњу на пољу пољопривреде и туризма. Поред тога, наставио је Стефановић, треба реализовати и директне контакте и сарадњу у сфери образовања, студентске размене, спорта и културе.
Стефановић сматра да је одржавање пословног форума Србије и Индонезије у Београду био важан корак у подстицању економске сарадње и изразио задовољство због најављене псете привредне делегације из Индонезије коју ће предводити председник Координационог савета за инвестиције као и због чињенице да се индонежанска компанија „Индофуд“ определила да отвори прозиводне капацитет у Србији, што представља прву већу инвестицију Индонезије у нашој земљи.
Посебну пажњу посвећујемо међуверском дијалогу, подсетивши на први међуверски дијалог одржан у Београду 2011. године, чији ће наставак ове године бити настављен у Џакарти, рекавши да је Србија земља максималне толеранције, јер сматрамо да је богаство у различитости култура, националности и религија.
Србија очекује да ће крајем јуна добити датум за отпочињање преговора са Европском унијом, а међу приоритете наше спољне политике и парламетрне дипломатије напоменуо и регионалну сарадњу као важан фактор стабилности и економског просперитета. Стефановић је затим нагласио захвалност Србије у погледу принципијелног става Индонезије у погледу непризнавања независности Косова и уверио госте да је Србија посвећена дијалогу и решењу које ће донети мир и проперитет свим људима који живе на Косову и Метохији, без обзира на расну, верску и етничку припадност. Стефановић је нагласио да сукоб на Косову никад није био верски већ етнички и да је са Косова без разлике, протеривано становништво различитих конфесија.
Стефановић је закључио да је Србија за најбоље могуће односе са Индонезијом и да жели да сарађује са свима, без обзира на веру и националност.
Председник Представничког дома парламента Индонезије је изразио искрену захвалност на пријатељском и топлом дочеку и на урпиличеном сусрету у Дому Народне скупштине, као и на могућности да се сретне са високим званичницима наше земље и додао како парламент његове земље високо цени и уважава развој наших односа успостављених 1956. Године, у време хладног рата и посебно у време оснивања покрета несврстаних. На основу наших блиских и историјских односа, наставио је Марзуки Али, потсетивши на први сусрет тадашњег председника Индонезије Београду, 1961. године на оснивачкој конференцији Нестврстаних, на нама је да градимо даљу сарању. Али је изразио наду да ће посланичке групе пријатељства наших парламената бити покретачи сарадње а на основу потписаног Меморандума о разумевању који пружа правни оквир за будуће успешне заједничке пројекте. Али сматра да би односи Србије и Индонезије убрзо требало да постану стратешки и то пре свега у политичком и економском смислу, јер према његовим речима, имамо исто виђење економије, трговинских односа, инвестиционе политике, што би требало да предтавља и фокус наше сарадње.
Председник Представничког дома Парламента Индонезије сматра да има много простора за инвестиоциона улага Индонезије у Србију,али да исто тако постоји велики простор за развој трговинске размене која је сада мала, посебно наглашавајући да је Индонезија велико тржиште и да би Србија имала шта да понуди на том тржишту.
Али је поздравио одржавање верског дијалога и нагласио да су Индонезија и Србија слични, због великог броја верских и етничких заједница. Пруживши подршку дијалогу са Приштином, Али је нагласио да Индонезија има принципијелан став о територијалном интегритету и суверенитету Србије, додавши да Индонезија не признаје независност Косова.
Марзуки Али је на крају поновио став да за Индонезију Србија представља стратешког партнера у економији и политици изразивши наду да ће данашњи сусрет допринети стратешкој сарадњи парламената, влада и наших народа.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31