29. октобар 2013. Делегација Одбора за животну средину, јавно здравље и безбедност хране Европског парламента посетила Народну скупштину

29. октобар 2013. Делегација Одбора за животну средину, јавно здравље и безбедност хране Европског парламента посетила Народну скупштину

Уторак, 29. октобар 2013.

Делегација Одбора за животну средину, јавно здравље и безбедност хране Европског парламента посетила Народну скупштину

Делегација Одбора за животну средину, јавно здравље и безбедност хране Европског парламента (ЕНВИ), која борави у дводневној посети Републици Србији, састала се данас у Дому Народне скупштине са члановима четири скупштинска одбора.


Чланови делегације, коју предводи потпредседница Одбора Криста Клас, најпре су се срели са члановима Одбора за европске интеграције са којима су разговарали о предстојећим обавезама Србије у процесу преговора о чланству у ЕУ. Чланови скупштинског Одбора обавестили су саговорнике да је у току припрема резолуције којом ће се дефинисати будућа улога Народне скупштине у процесу преговора, као и да предстоји формирање заједничког одбора Народне скупштине и Европског парламента чији ће задатак бити праћење спровођења ССП-а. Подсетивши на недавно усвојен, позитиван Извештај Европске комисије о напретку Србије за 2012. годину, чланови Одбора указали су и на значај спровођења даљих реформи у областима правосуђа, борбе против корупције, здравства, заштите животне средине и пољопривреде. Чланови делегације Европског парламента оценили су да је Србија направила велики помак ка приближавању Европској унији и понудили конкретну подршку у овом процесу.
У разговору са члановима Одбора за заштиту животне средине, две делегације размениле су искуства у области политике заштите животне средине, са посебним освртом на управљање отпадом и отпадним водама. Председница Одбора за заштиту животне средине Милица Војић Марковић истакла је добру сарадњу Одбора са цивилним сектором и предузимање мера по питању највећих загађивача животне средине. Чланови две делегације дискутовали су и о безбедности хране, утицају загађења животне средине на здравље људи и потреби подизања свести грађана о значају очувања животне средине.
Са делегацијом Одбора за животну средину, јавно здравље и безбедност хране Европског парламента разговарао је, у име Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду, Александар Сенић, председник Одбора. Он је упознао саговорнике са радом Одбора и истакао да је то један од најактивнијих одбора у Народној скупштини у погледу остваривања надзорне улоге над радом ресорног Министарства. Нагласио је и да Одбор има веома добру сарадњу са УНДП-ом и да често одржава седнице ван седишта Народне скупштине и на тај начин доприноси чвршћем повезивању локалне самоуправе са републичким институцијама. У разговору су размотрене значајне теме као што су квалитет и заштита воде и управљање отпадним водама, питање афлатоксина и безбедности хране, либерализација увоза цигарета из Хрватске и положај младих на селу. Александар Сенић је истакао да се са скромним аграрним буџетом млади не могу задржати на селу и изразио очекивање да ће средства која буде Србија добила у процесу приступања ЕУ побољшати услове живота младих и зауставити њихов одлазак са села. Потпредседница Одбора Криста Клас се заложила за даље унапређење процеса сарадње Србије и Европске уније и оценила да пољопривреда за Србију представља велику шансу за извоз.
У разговору са члановима Одбора за здравље и породицу, представници Одбора за животну средину, јавно здравље и безбедност хране Европског парламента, указали су на алармантан број пушача у Србији. Једно од њихових питања односило се на превенцију алергија, коју су навели као болест новог доба, а занимало их је и да ли код нас постоји начин праћења концентрације алергена у ваздуху. Председник Одбора за здравље и породицу Душан Милисављевић затражио је одговор на питање да ли је генетски модификована храна штетна по здравље и какав став по том питању заузима Европски парламент. Потпредседница Одбора Европског парламента Криста Клас одговорила је да је та дискусија и даље отворена, те је свакој чланици Европске уније препуштено да се сама одреди по том питању. Нагласила је да још није доказана штетност генетски модификоване хране и да остаје да се види шта ће рећи будућа научна истраживања. На састанку је оцењено да се степен организованости здравстава у Србији уклапа у просек европских држава, а Милисављевић је нагласио да се он може додатно унапредити, пре свега кроз законско обавезивање пацијената да се одазивају на скрининг прегледе.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
среда, 24. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја