19. јун 2015. Делегација Народне скупштине на Интерпарламентарној конференцији „Ка независним и савременим правосудним системима у земљама проширења“

19. јун 2015. Делегација Народне скупштине на Интерпарламентарној конференцији „Ка независним и савременим правосудним системима у земљама проширења“

Понедељак, 22. јун 2015.

Делегација Народне скупштине на Интерпарламентарној конференцији „Ка независним и савременим правосудним системима у земљама проширења“

У организацији Генералног директората за спољну политику Европског парламента и Скупштине Црне Горе, у Будви је одржана Интерпарламентарна конференција на тему: „Ка независним и савременим правосудним системима у земљама проширења“.


У раду Интерпарламентарне конференције учествовале су делегације надлежних одбора парламената Западног Балкана: делегације Албаније, Босне и Херцеговине, Македоније, Србије и Црне Горе, као и представници УНМИК/Косова, и чланови Европског парламента: потпредседница Одбора за правна питања Мади Делво, члан Одбора за спољне послове Алојз Петерле, члан Одбора за правне послове Емил Радев, члан Одбора за спољне послове Амјад Башир и члан Одбора за грађанске слободе, правду и унутрашње послове Хуан Фернандо Лопез Агилар.

Делегација Народне скупштине била је у саставу: чланице Одбора за европске интеграције Весна Марковић и Гордана Чомић, и заменица председника и члан Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу Тања Томашевић Дамњановић и Неђо Јовановић.

Конференцију је отворио потпредседник Скупштине Црне Горе Суљо Мустафић, који је рекао да је афирмација принципа једнакости пред законом неопходни постулат постојања правне државе и владавине права, те да је реформа правосуђа често тежи задатак за земље које приступају Европској унији од процеса усклађивања законодавства са правном тековином Уније.

Чланови Европског парламента су у својим излагањима истакли да је правилно функционисање правосудног система, са истински независним судством, постулат на коме се гради економски и напредак Европске уније. Због тога је потребно да земље које желе да постану чланови Европске уније, изврше неопходне реформе у циљу јачања независности, непристрасности, одговорности и транспарентности система правосуђа у својим земљама.

Заменица председника Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу Тања Томашевић Дамњановић је у свом обраћању истакла да је Нaрoднa скупштинa jулa 2013. гoдинe усвojилa Националну стратегију реформе правосуђа за период 2013 - 2018. године, и Нaциoнaлну стрaтeгиjу зa бoрбу прoтив кoрупциje зa пeриoд oд 2013. дo 2018. гoдинe, дoк je Влада РС донела пратеће акциoне плaнове. Пojeдинa oпрeдeљeњa Националне стратегије реформе правосуђа зaхтeвajу прoмeну Устaвa, што је озбиљан задатак и у процесу приступања Европској унији. У циљу реализације Стратегије формиране су радне групе, имајући у виду да је реформа правосуђа дугoтрajaн и слoжeн прoцeс са крајњим циљевима да се обезбеди ефикасност и квалитет правде за све грађане, правна сигурност и једнакост, те да се правда приближи сваком грађанину Републике Србије.

У оквиру дебате о владавини права и независности правосуђа као основним критеријумима за приступање ЕУ, истакнута је неопходност наставка процеса реформе правосуђа, као темељ поверења грађана у судство. Истакнута је потреба модернизације правосудног система, укључујући и е-правду, као и о обезбеђивању независности, квалитета и ефикасности правосудног система у земљама у процесу приступања.

Интерпарламентарном конференцијом су ко-председавале чланица Европског парламента и потпредседница Одбора за правна питања Европског парламента Мади Делво и посланица Скупштине Црне Горе и заменица председника Одбора за политички систем, правосуђе и управу Скупштине Црне Горе Снежана Јоница.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја