Четвртак, 25. март 2010.

Делегација Комитета за западни Балкан Савета Европске уније посетила Народну скупштину

Вишечлана делегација Комитета за западни Балкан Савета Европске уније (COWEB), која борави у посети Србији од 23. до 26. марта, имала је данас у Дому Народне скупштине одвојене сусрете са председницима три скупштинска одбора - за европске интеграције Ласлом Варгом, за иностране послове проф. др Драгољубом Мићуновићем и за правосуђе и управу Бошком Ристићем, а затим и са генералним секретаром Народне скупштине Вељком Одаловићем и представницима независних регулаторних тела.



Вишечлана делегација Комитета за западни Балкан Савета Европске уније (COWEB), која борави у посети Србији од 23. до 26. марта, имала је данас у Дому Народне скупштине одвојене сусрете са председницима три скупштинска одбора - за европске интеграције Ласлом Варгом, за иностране послове проф. др Драгољубом Мићуновићем и за правосуђе и управу Бошком Ристићем, а затим и са генералним секретаром Народне скупштине Вељком Одаловићем и представницима независних регулаторних тела. Разговори су били посвећени улози Парламента у европским интеграцијама Србије, реформи изборног законодавства, као и функцији независних тела и парламентарног надзора.

У разговорима је учествовао шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер, који је истакао важну улогу независних тела за развој демократије у Србији. Дежер је позитивно оценио рад Народне скупштине због великог броја усвојених закона и других прописа и сугерисао да се више пажње посвети њиховом квалитету и примени у пракси.

Разговорима је присуствовао и амбасадор Краљевине Шпаније у Србији Ињиго де Паласио Еспања.

Председници скупштинских одбора Варга, Мићуновић и Ристић указали су да је Србија у 2009. години остварила значајан напредак у приближавању Европској унији, који је резултирао либерализацијом визног режима, ступањем на снагу Прелазног трговинског споразума и подношењем кандидатуре за чланство Србије у ЕУ. Изразили су очекивање да ће се позитиван тренд наставити и у овој години, те да ће Србија до краја ове године добити статус кандидата за чланство у ЕУ.

Председник Одбора за европске интеграције Ласло Варга истакао је да Народна скупштина има кључну улогу у стварању услова за приближавање Србије ЕУ и изнео очекивање да ће, након доношења Закона о Народној скупштини, бити донет нов пословник који ће омогућити њен ефикаснији рад и брже усвајање закона везаних за овај процес.

Председник Одбора за иностране послове Драгољуб Мићуновић је нагласио да је Народна скупштина отворена за сарадњу са парламентима других држава и институцијама ЕУ, унапређује парламентарну дипломатију и у овом сазиву формирала је 60 група пријатељстава са државама широм света. Подсетио је да је прикључење Србије ЕУ наш стратешки циљ од чијег остваривања грађани Србије очекују побољшање животног стандарда. Мићуновић је рекао да је Народна скупштина усвојила готово све најважније међународне конвенције и законе који се односе на области као што су заштита људских права и права мањина, родна равноправност, забрана дискриминације, борба против корупције и друго, али и да још предстоји обиман законодавни рад на усаглашавању домаћег законодавства са оним у ЕУ и на измени великог броја закона из ранијег периода.

Председник Одбора за правосуђе и управу Бошко Ристић говорио је о реформи изборног законодавства, чији је циљ изградња кредибилних институција и унапређење њиховог рада. Притом ће посебна пажња бити посвећена јачању самосталности Народне скупштине и њене надзорне и контролне улоге.

Чланови делегације Комитета за западни Балкан Савета ЕУ интересовали су се на који начин ће се обезбедити већа ефикасност рада скупштинских одбора и разматрања прописа из тзв. европске агенде. Саговорници су их обавестили да ће новим пословником ојачати функција одбора, а у сарадњи са Канцеларијом за европске интеграције, наћи најбољи модел за разматрање предлога закона на седницама одбора.

Приликом другог сусрета, генерални секретар Народне Скупштине Вељко Одаловић информисао је чланове Комитета за западни Балкан да су Уставом Србије и законима установљени независни државни органи Заштитник грађана, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Државна ревизорска институиција и Агенција за борбу против корупције. За остваривање контролне улоге над радом Владе од посебног значаја је сарадња Народне скупштине са независним органима и регулаторним телима, које Народна скупштина бира и разрешава и који јој подносе извештаје о раду, рекао је Одаловић.

О свом раду и искуствима у овим органима говорили су Заштитник грађана Саша Јанковић, Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић, председник Савета Државне ревизорске институције Радослав Сретеновић и Милица Божанић из Агенције за борбу против корупције.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2