24. јул 2018. Делегација Института за светску политику и економију Кинеске академије друштвених наука у посети Народној скупштини

24. јул 2018. Делегација Института за светску политику и економију Кинеске академије друштвених наука у посети Народној скупштини

Уторак, 24. јул 2018.

Делегација Института за светску политику и економију Кинеске академије друштвених наука у посети Народној скупштини

Делегација Института за светску политику и економију Кинеске академије друштвених наука посетила је данас Народну скупштину, где је разговарала са председником Одбора за спољне послове и ПГП са Кином проф. др Жарком Обрадовићем и члановима Одбора и ПГП Дубравком Филиповски и проф. др Љубишом Стојмировићем о билатералним односима Србије и Кине и сарадњи у оквиру свеобухватног стратешког партнерства двеју земаља.


Председник Одбора за спољне послове и председник ПГП са Кином упознао је саговорнике са историјом српско кинеских односа, истакавши да је Србија једина земља у Југоисточној Европи која са НР Кином има односе на највишем нивоу, чему сведочи Споразум о свеобухватном стратешком партнерству двеју земаља. Кину и Србију везује традиционално пријатељство два народа, а ниво сарадње се унапређивао посебно након 2009. године до данас, истакао је Обрадовић. Он је додао и да је Србија веома активна у процесу 16+1, можда и једна од најактивнијих земаља у иницијативи Појас и пут, што показује и чињеница да има највећи број предложених пројеката са Кином. Обрадовић је оценио да је од посебне важности и то што Србија, као земља кандидат за чланство у ЕУ, може самостално да одлучује о пројектима сарадње са Кином и даље унапређује сарадњу у области науке, образовања, културе, привреде и инфраструктуре, спорта, и друго.

Заменица председника Одбора и чланица ПГП са Кином Дубравка Филиповски оценила је да је у последњим годинама интензивирана привредна и економска сарадња Србије и Кине, али и парламентарна сарадња, што је резултирало формирањем Мешовите комисије два парламента са циљем унапређења сарадње. Она је навела да ће Србија наставити да промовише пројекат Пут свиле и да показује континуирано колико је ова иницијатива важна, битна и корисна. Она се и овом приликом захвалила на принципијелном ставу НР Кине по питању територијалног интегритета и суверенитета Србије.

Гуопин Чен (Guoping Chen), заменик директора Института за светску политику и економију Кинеске академије друштвених наука истакао је важност унапређења сарадње на економском нивоу и истакао да је Кина свесна улоге коју Србија има на Балкану, посебно у светлу пројекта Пут свиле. Он се посебно интересовао за активности које кинеска страна може да реализује, а које су од важности за реализацију појединачних споразума и уговора које су потписале две земље.

Говорећи о даљој подршци НР Кине, реализацији заједничких пројеката у Србији, председник Одбора за спољне послове навео је да би повољније кредитирање кинеских банака омогућило већи број инфраструктурних пројеката, јер само финансијски разлози могу успорити њихову реализацију.

Члан Одбора за спољне послове и ПГП са Кином проф. др Љубиша Стојмировић навео је да ће Кина, као моћна земља, у будућности постати један од најзначајнијих актера у свету, што са собом носи и обавезе које ће морати да преузме на себе, а пре свега у погледу равномерног развоја човечанства и расподеле светског богатства.

Посебну пажњу саговорници су посветили и сарадњи у области образовања и научно-техничког развоја са акцентом на изградњу индустријских паркова.

Састанку су присуствовали и чланови кинеске делегације Бихонг Шао (Binhong Shao) и др Тјан Ху (Tian Hu).


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
недеља, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја