Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Уторак, 7. април 2009.
Делегација Бундесрата разговарала са представницима Народне скупштине
Током дводневне посете Србији, 6. и 7. априла 2009. године, делегација Сталног саветодавног већа Бундесрата имала је у Народној скупштини одвојене сусрете са председником и чланом Посланичке групе Демократска странка Србије - Војислав Коштуница Милошем Алигрудићем и Николом Лазићем, председником Одбора за иностране послове проф. др Драгољубом Мићуновићем и председником Одбора за европске интеграције Ласлом Варгом.
Током дводневне посете Србији, 6. и 7 . априла 2009. године, делегација Сталног саветодавног већа Бундесрата имала је у Народној скупштини одвојене сусрете са председником и чланом Посланичке групе Демократска странка Србије - Војислав Коштуница Милошем Алигрудићем и Николом Лазићем, председником Одбора за иностране послове проф. др Драгољубом Мићуновићем и председником Одбора за европске интеграције Ласлом Варгом.
Чланови немачке делегације, коју је предводила др Керстин Кислер (Dr. Kerstin Kießler), председавајућа Сталног саветодавног већа, интересовали су се за актуелну политичку ситуацију у Србији и њену перспективу на путу за Европску унију.
У разговору са Милошем Алигрудићем било је речи о препрекама које успоравају остваривање европске интеграције Србије, а то су пуна сарадња са Хашким трибуналом и једнострано проглашење независности Косова и Метохије. Алигрудић је нагласио да је једино решење косовског питања наставак преговарачког процеса.
Драгољуб Мићуновић је у разговору оценио да Народна скупштина и Бундестаг имају добру парламентарну сарадњу и да формиране групе пријатељства доприносе јачању односа међу парламентарцима две земље. Одговарајући на питања чланова немачке делегације о европском путу Србије, рекао је да тренутно постоји мали застој у сарадњи са Европском унијом и указао на познате проблеме који стоје на путу нашег прикључења европским интеграцијама. Мићуновић је изнео мишљење да би препреке за наше брже придруживање Европи лакше превазилазили и ефикасније решавали проблеме ако бисмо били унутар Европске уније.
Председник Одбора за европске интеграције Ласло Варга истакао је у разговору да је придруживање Србије Европској унији један од њених спољнополитичких приоритета и да Европска унија подржава Србију на путу евроинтеграција, али да су изостали конкретни потези. Такав позитиван сигнал јавном мњењу Србије од стране ЕУ представљало би, по његовом мишљењу, укидање виза.
На питање немачких парламентараца о положају мањина у Србији, истакао је да је у овој области Србија напредовала и више него неке суседне земље, које су чланице ЕУ. У Србији су осигурана колективна права мањина које су успоставиле своју локалну самоуправу, а проблеми у тој области су спорадични. Што се тиче положаја Рома, то није питање мањина, већ социјално питање, рекао је Варга.