Понедељак, 26. април 2010.

Деветнаеста седница Одбора за омладину и спорт

Одбор за омладину и спорт одржао је 26. априла 2010. године Деветнаесту седницу. Седници је председавао председник Одбора Милан Вучковић, а седници су присуствовали начелник Одељења за спорт Министарства омладине и спорта Драган Атанасов, генерални секретар Удружења спортских новинара Србије Слободан Игрутиновић, проф. Првослав С.



Одбор за омладину и спорт одржао је 26. априла 2010. године Деветнаесту седницу. Седници је председавао председник Одбора Милан Вучковић, а седници су присуствовали начелник Одељења за спорт Министарства омладине и спорта Драган Атанасов, генерални секретар Удружења спортских новинара Србије Слободан Игрутиновић, проф. Првослав С. Плавшић и Снежана Пантовић - Гарачевић из Удружења спортских новинара Србије, као и директор Републичког завода за спорт Јасминко Поздерац и Ацо Гајевић из РЗС.

Професор Плавшић представио је члановима Одбора истраживање ''Медији, спорт, насиље'', које је спровело Удружење спортских новинара Србије уз подршку и помоћ Министарства омладине и спорта. Циљ ове пилот-студије је био и да се обезбеде аргументи за расправу на округлим столовима, трибинама и на едукативним семинарима о односима медија, спорта и насиља, које је растући проблем у друштву. Пројекат се бави насиљем у нашем спорту и његовим медијским третманом, са циљем да се оно смањи и предупреди а последице избегну или отклоне. Током дискусије, Снежана Пантовић – Гарачевић изнела је и информацију да се у Србији на сваких 136 дана догоди по једно убиство на спортској манифестацији и да је Србија прва у Европи по броју убијених на спортским приредбама.

Чланови Одбора су се сложили да су овакви подаци алармантни, као и да су оваква истраживања неопходна као добро полазиште у решавању проблема насиља у спорту.

У наставку седнице, Ацо Гајевић је представио члановима Одбора резултате пилот-истраживања ''Праћење стања физичких способности деце основношколског узраста у Републици Србији'', истрживања које су спровели Министарство омладине и спорта и Републички завод за спорт у сарадњи са Министарством просвете. Један од циљева истраживања је и да се успостави систем за праћење моторичких и морфолошких карактеристика деце. Параметри који карактеришу физичку развијеност и физичке способности деце основношколског узраста нису праћена више од 15 година и овим пројектом, који ће трајати до 2011. године и обухватиће читаву основношколску популацију на територији Републике Србије како би се створиле могућности систематског праћења стања физичког развоја деце, односно формирала јединствена база података. Резултати истраживања послужиће релевантним институцијама као ''полазна тачка'' у доношењу стратешких мера планско – развојног карактера у области физичког васпитања. ''Еурофит'' представља сет тестова за процену опште физичке способности деце од 7 до 18 година и прописани су упутствима међународног интернационалног програма (Комисије за развој спорта Савета Европе).

У односу на вршњаке из 1995. године телесна маса основношколаца повећана је за око 13 одсто, а индекс телесне масе (БМИ) је већи за око 6 одсто. Резултати из моторичког простора показују инверзиван карактер – смањени су за око 9 одсто. У поређењу са вршњацима из Европских земаља, наши основношколци бележе резултате изнад просека у домену физичке развијености (висина и маса тела) али у већини моторичких тестова, резултати ученика из Србије су испод просечних вредности, осим у тестовима ''тапинг руком'' и ''стисак шаке''. Након дискусије, чланови Одбора дали су пуну подршку наставку овог свеобухватног пројекта, којим би се откривале како слабости, тако и латентне способности код школске деце. Након успостављања система који ће бити свеобухватан и који ће пружати јасну слику стања ученичке популације у Србији, моћиће и да се предложе мере којим би се побољшале физичке способности деце основношколског узраста, што ће бити од велике помоћи како родитељима, тако и педагозима физичке културе.

Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
недеља, 5. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја