Понедељак, 7. децембар 2009.

Деветнаеста седница Oдбора за пољопривреду

Чланови Одбора за пољопривреду су, на седници од 7. децембра, разматрали Анализу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о буџетској подршци пољопривреди у 2009. години и предлагање финансирања пољопривредне производње у 2010. години.



Чланови Одбора за пољопривреду су, на седници од 7. децембра, разматрали Анализу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о буџетској подршци пољопривреди у 2009. години и предлагање финансирања пољопривредне производње у 2010. години.

Седници је, у име Министарства пољопривреде, шумарства и водипривреде, присуствовао помоћник министра Милош Миловановић, који је укратко представио члановима Одбора податке за 2009. годину и предлог финансирања пољопривреде у 2010. години. У 2010. години за пољопривреду ће бити издвојено нешто више од 25 милијарди динара, од чега је за субвенције предвиђен износ од 16 милијарди динара. Средствима намењеним субвенцијама, са 13,37 милијарди динара, финансираће се директно плаћање по хектару и грлу стоке, премије за млеко, генетско унапређење сточарства, осигурање у пољопривреди, унапређење пчеларске производње. За мере подстицаја извоза издвојиће се 600 милиона динара. Средства ће такође бити намењена обнови механизације, подизању вишегодошњих засада воћа и винове лозе, едукацији менаџера у пољопривреди, али и издвајања за подршку компензационом фонду.

У дужој расправи, поред чланова Одбора за пољопривреду, учествовали су и представници Друштва аграрних економиста, Привредне коморе Србије, Привредне коморе Војводине и представници пољопривредних произвођача, који су се сложили да износ аграрног буџета за 2010. годину није довољан за подстицај развоја пољопривреде и није на нивоу који би задовољио њене реалне потребе. Истакнуто је да су проблеми пољопривреде агро-економског карактера, као и да су досадашње мере аграрне политике биле нестабилне и са краткорочним ефектима. Посебна пажња посвећена је лошем стању у сточарској произвидњи, посебно када су у питању субвенције, као и регресирању минералних ђубрива. Разговарало се и о питању спољнотрговинског биланса у области пољопривреде и неадекватној кредитној подршци пољопривредним произвођачима. Оцењено је да средства намењена аграрном буџету за наредну годину немогу да подигну конкурентност домаће пољопривредне производње без посебног улагања у кредитирање, минерална ђубрива, сточарство и подстицај извоза. Истакнуто је и да ће ове године бити 30 одсто мање прихода у пољопривреди него претходне године. Саговорници су се сложили да је за решавање ових проблема потребан консензус свих релевантних друштвених чинилаца, како би се питање и проблем пољопривреде подигао на виши ниво. Оцењено је и да је неопходно донети нову стратегију развоја пољопривреде у Србији.

Седници је председавао Зоран Машић, председник Одбора за пољопривреду.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2