Четвртак, 4. децембар 2008.

Девета седница Одбора за европске интеграције

На Деветој седници Одбора за европске интеграције, која је одржана 4. децембра. члановима Одбора представљени су приоритети председавања Европском унијом .



На Деветој седници Одбора за европске интеграције, која је одржана 4. децембра. члановима Одбора представљени су приоритети председавања Европском унијом . Гости Одбора били су амбасадори Француске Жан Франсоа Терал и Чешке Хана Хубачкова, као и шеф Делегације Европске комисије Жозеп Љоверас. Седниоци је председавао Ласло Варга.

Амбасадор Терал, представник земље која ове године председава Европском унијом, истакао је да Француска заговара ширење Уније и да је Србија, као најважнија земља у региону, највише постигла међу земљама западног Балкана које су у процесу стабилизације и придруживања са ЕУ. Све земље које су приступиле ЕУ су, по добијању статуса кандидата за чланство, морале да усвоје правила и стандарде ЕУ у 35 области. Од степена испуњености ових обавеза зависиће када ће Србија да буде примљена у чланство ЕУ.

Амбасадорка Хубачкова је истакла да ће Чешка изложити свој програм председавања ЕУ у јануару 2009. године, али да ће циљ бити “Европа без граница”. Она је навела три приоритета чешког председавања ЕУ, а то су конкуренција, климатске промене и енергетика, као и безбедност у Европи. Приоритети ће бити и трансатлантска сарадња и сарадња са земљама Источне Европе, као и прикључивање земаља балканског региона. С тим у вези, она је рекла да током 2009. године очекују пријаве за статус кандидата за чланство у ЕУ неколико ових земаља.

Чешка амбасадорка је посебно истакла да Србија има административне капацитете за убрзане европске интеграције и за визну либерализацију и препоручила је брже усвајање закона из ове области.

Шеф Делегације Европске комисије у Србији Жозеп Љоверас је нагласио да је у недавном Извештају ЕК о напретку Србије у приближавању ЕУ јасно назначено шта је све урађено и које области треба боље уредити у вези са европском агендом. У Извештају је наведено да постоји могућност да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ и визну либерализацију током 2009. године, с обзиром на њено централно место у региону и важну улогу за безбедност. То, међутим, зависи од напретка који оствари у испуњавању предуслова за приступање ЕУ, поновио је Љоверас, и сугерисао да се настави са активностима на промени слике о Србији у свету.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31