Понедељак, 6. децембар 2004.

Девет месеци рада Народне скупштине Републике Србије и кабинета председника

4. март – 4. децембар 2004Рад скупштинеУсвојени закони – акти• Резолуција о Косову и Метохији усвојена је у НСРС двотрећинском већином 26. марта; уследио је План за политичко решење садашње ситуације на Косову и Метохији, који је предложила Влада Републике Србије, усвојен 29. априла; • Одлука о приступању доношењу новог устава Србије, донета је 30. марта;• Закон о допуни закона о избору председника Републике Србије усвојен је 25. фебруара.


4. март – 4. децембар 2004

Рад скупштине
Усвојени закони – акти

• Резолуција о Косову и Метохији усвојена је у НСРС двотрећинском већином 26. марта; уследио је План за политичко решење садашње ситуације на Косову и Метохији, који је предложила Влада Републике Србије, усвојен 29. априла;
• Одлука о приступању доношењу новог устава Србије, донета је 30. марта;
• Закон о допуни закона о избору председника Републике Србије усвојен је 25. фебруара.
• Препорука о коришћењу грба, заставе и химне Републике Србије, усвојена је једногласно 17. августа.
• Резолуција о прикључењу Европској унији, усвојена једногласно 13. октобра

У току 2004. године, од формирања новог сазива Народне скупштине, усвојено је 66 закона и 85 аката (табела у прилогу);
• Поред редовних активности сталних скупштинских одбора, формирана су и два анкетна одбора. У раду одбора и комисија учествују представници свих странака. Укупно су одржане 384 седнице одбора и 12 седница пододбора. Размотрено је 2173 амандмана.

Народна скупштине Републике Србије је у 2004. години усвојила 66 закона и 85 аката. Скупштина је одржала 29 седница у укупном трајању од 99 дана. Током рада од планираних средстава за рад Скупштине у износу од 624,164,147 динара утрошено је 450,922,152 динара.

Број 2001. година 2002. година 2003. година 2004. година
Закон 48 47 47 66
Акти 81 17 37 85
Седнице 15 11 25 29
Радни дани 95 78 79 99

Обележавање јубилеја

• Прослава 200 година Народне скупштине у Остружници;
• Промоција издања “200 година Скупштине Србије”;
• Прослава 50 година зграде Народне скупштине;
• Промоција Приручника за посланике
• Свечано подизање државне заставе на јарбол Скупштине и откривање табле са државним грбом;
• Изложба слика које припадају НСРС, у оквиру манифестације "Дани Европске баштине" , 12. и 13. септембра.
Активности председника - Рад кабинета председника
Избори
• Припрема и расписивање у законском року и несметано одржавање председничких избора, уз политички неутрално држање председника НСРС; омогућавање избора председника и представника националних мањина, укидањем изборног цензуса.
• Расписивање локалних избора у законском року и јавно упозорење председника о недостацима Закона о локалној самоуправи, уз неприхватање иницијативе да се закон мења непосредно уочи избора.
• Упућивање јавне поруке новоизабраним председницима општина и одборницима о њиховим обавезама и дужностима непосредно по завршетку избора, а пре објављивања резултата.

Заштита колективних и имовинских права

• Националне мањине - Сарадња са Националним саветима и ангажовање на решавању проблема њиховог финансирања и посредовање у успостављању директне комуникације са надлежним министарствима. Председник НСРС се званично обратио Министру унутрашњих послова, Републичком јавном тужиоцу, начелницима округа и МУП-а и председницима општина у Војводини у којима је било инцидената од марта до јуна, са захтевом да известе о тачним подацима, предузетим мерама и стратегији за сузбијање евентуалних нових инцидената. У сарадњи са надлежним министарствима и Одбором за међунационалне односе НСРС, председник је поднео јавни извештај. Као јасан вид подршке равноправности националних мањина Председник НСРС је учествовао на прослави "Дужијанца" у Суботици, свечаном отварању просторија Националног савета словачке националне заједнице у Новом Саду. Посебан вид сарадње представља укључивање представника Националних савета у састав званичних делегација које је предводио председник НСРС у разговорима са званичницима из матица (Словачке и Мађарске)
• Председник Народне скупштине је поводом 25. новембра, Међународног дана борбе против насиља над женама упутио препоруку председницима општина да формирају посебно организационо тело за сталну бригу о равноправности полова
• Имовинска права - Препоруком у својству в.д. председника Србије упућеном председницима скупштина градова и општина, да се у оквиру важећих закона и прописа искористе могућности како би се ранијим власницима омогућило коришћење непоректне имовине, председник Скупштине је подстакао надлежне органе да предузму одговарајуће активности. Ови напори резултирали су решавањем више од 150 случајева, од којих је најзначајније враћање на коришћење 70 хектара одузете земље манастиру Каона. Ово је први пут да је један високи државни функционер потписао акт којим се враћање приватне својине проглашава неспорним.
• Посета манастиру Грачаница и присуство Ускршњој литургији председника Скупштине (в.д. председника Србије) у априлу, на позив Владике Артемија, је прва посета највишег државног функционера Косову и Метохији од 1999. године.
• Присуство и подршка значајним манифестацијама: Међународни филмски фестивал на Палићу, Филмски фестивал у Нишу, Љубичевске коњичке игре, прослава 120 година Народне банке Србије, Дан Народне библиотеке Србије, Деведесета годишњица Церске битке, Литургија поводом завршетка грађевинских радова на храму Светог Саве, Стеријино позорје, Салон карикатуре, Дан Суботице, Комеморативне свечаности на Крфу, БИТЕФ, Велики школски час у Шумарицама итд.
• Подршка низу значајних конференција и округлих столова
Председник НСРС је учествовао у раду великог броја конференција и округлих столова: Конференција посвећена усвајању Националне стратегије за борбу против пушења, Округли сто „Етика у локалној самоуправи“, „Корупција у правосуђу“ „Дијаспора и отаџбина“, „Основне вредности у политици и друштву“, „200. годишњица српске државности“, „Реституција грађанског друштва“...
Први пут је председник Народне скупштине (заједно са председником Републике) отворио Годишње саветовање судија Србије.
• Упознавање са међународним стандардима и обавезама
Председник Народне скупштине Републике Србије је омогућио представљање посланицима извештаја Европске мисије и отворио читав низ семинара у Скупштини на којима су посланицима представљени законски предлози на чијој припреми раде Влада или стручне и невладине организације.
Због увођења ПДВ-а и другачијег начина обезбеђивања прихода за буџете општина, председник НСРС је 24. новембра организовао састанак председника свих општина са министром финансија, на којем је представљен Закон о расподели трансферних средстава из буџета Републике Србије пре уласка у скупштинску процедуру.

Парламентарна сарадња

• Успостављена је сарадња са парламентима Мађарске, Италије и Русије. Покренут је и низ иницијатива за сарадњу са парламентима у региону. Као резултат интензивне сарадње са парламентом Мађарске договорено је формирање међупарламентарног Стола који би реализовао Програм за толеранцију, као и да следећи сусрет председника парламената буде у Суботици и Сегедину, на пола пута између Београда и Будимпеште.
Посета Народној скупштини Републике Српске и обраћање посланицима и потписивање заједничке изјаве о сарадњи и неопходности испуњавања обавеза према међународној заједници
Учешће у раду Цетињског парламентарног форума
У току је посета чланова Одбoра за иностране послове и Одбора за европске интергације парламенту Француске.
• Интезивна сарадња са међународним организацијама омогућила је значајну подршку скупштинским активностима од стране ОЕБС-а, УСАИД-а, Канадског парламентарног центра...
• Одржано је преко 60 сусрета са амбасадорима, председницима и представницима парламената, држава и влада.

Најзначајније манифестације организоване у НСРС:

• Полагање заклетве изабраног председника Србије
• Церемонија уручења одликовања - На предлог председника НСРС председнику Државне заједнице СЦГ, одликован је Кристијан Тимоније, саветник у Амбасади Француске. Церемонија је одржана 23. јула у НСРС.
• Свечана полагања заклетви изабраних судија и тужилаца.
• Уручење награде за најбољи састав - Учешће председника НСРС у жирију за одабир најбољих радова и додела награде за саставе на тему "Када бих био премијер, ја бих...", у оквиру конкурса који је за ученике средњих школа у Србији покренуо ОЕБС.
• Сарадња са Народном библиотеком Србије - Као симболичан гест започињања сарадње директор Сретен Угричић уручио је бесплатне чланске карте посланицима Скупштине Србије. Истовремено, Народна библиотека поклонила је скупштинској библиотеци Библиографију у 16 томова.

Комуникација са грађанима

• Успостављање Дана отворених врата сваке последње суботе у месецу. Први Дан отворених врата одржан је 31. маја, када су гости НСРС биле делегације најбољих ученика из три београдске гимназије. Први пријем грађана организован је 3. јула, а до сада је одржано шест Дана отворених врата, а Скупштину је посетило 800 грађана.
• У сарадњи са ОЕБС-ом организоване су школске посете Народној скупштини, с циљем побољшања политичке свести младих и политичке транспарентности институција. До сада су реализоване четири посeте, током којих је око 160 ученика и 15 наставника из Аранђеловца, Димитровграда, Тутина и Бујановца посетило НСРС.
• У школској 2004/2005. години настављен је Програм студентске праксе, који је на иницијативу ОЕБС-а започет пре три године
• Председник НСРС разговарао је са бројним школским делегацијама из Србије, стипендистима Конрад Аденауер Фондације, Националног демократског института (НДИ), младим лидерима из програма Образовање младих у бизнису и предузетништву итд, а у посети НСРС је боравила и група студената из Америке који похађају Програм мировних студија у Вашингтону, као и више заинтересованих међународних делегација.
• Кабинет одговара на сва пристојно интонирана писма грађана. Решавањем проблема који су у надлежности или упућивањем на надлежне адресе, решено је 507 предмета (табела обрађених дописа у прилогу). У оквиру решавања појединачних проблема, председник се и лично срео са преко 100 грађана и представника различитих организација и удружења.
• Подршка медијима – У сарадњи са ОЕБС-ом организован је радни доручак за уреднике медијских кућа с циљем унапређења сарадње и рада скупштинских извештача. У току је реализација пројекта, такође у сарадњи са ОЕБС-ом, формирања посебне новинарске просторије у којој ће скупштински извештачи добити свој простор опремљен са четири рачунара, телефонима, факс апаратом и телевизором. На састанку је покренута иницијатива за формирање новинарске галерије у скупштини како би започели традицију правог скупштинског извештавања.
• У оквиру кампање упознавања локалних скупштина и грађана са радом НСРС организоване су посете Новом Саду, Бачком Петровцу, Суботици, Кикинди, Нишу, Краљеву, Крушевцу, Барајеву, Јагодини, Параћину, Ћуприји, Сомбору, Бечеју, Зрењанину, Панчеву, Обреновцу, Лајковцу, Ваљеву, Пожаревацу...
• У сарадњи са ОЕБС-ом припремљен је петнаестоминутни филм „Народне скупштина Републике Србије – Кућа свих грађана“, који ће премијерно бити приказан на програму Телевизије Б92 у понедељак 6. децембра, а ОЕБС ће видео верзију ставити на располагање средњим школама у Србији, као и заинтересованим телевизијским станицама.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2