Уторак, 5. април 2011.

Двадесета седница Одбора за иностране послове

На седници Одбора за иностране послове, која је одржана 5. априла, Извештај о раду Министарства спољних послова за 2010. годину представио је министар спољних послова Вук Јеремић.



Седници је председавао проф. др Драгољуб Мићуновић, председник Одбора.

Министар Јеремић је рекао да су дугорочни приоритети спољне политике европске интеграције, одбрана суверенитета и територијалног интегритета дипломатским средствима, регионална сарадња и економска дипломатија. Србија води избалансирану и независну спољну политику, с циљем да до краја године добије статус кандидата за чланство у Европску унију и датум за почетак преговора о приступању.

Јеремић је оценио да је Влада до сада учинила највише у европским интеграцијама и навео да су остварени визна либерализација, ратификација Споразума о стабилизацији и придруживању између Србије и ЕУ, као и да је Србија у кратком року послала одговоре на Упитник Европске комисије. Предстоји испуњавање два политичка услова, а то су довршавање сарадње са Хашким трибуналом и унапређење регионалне сарадње, рекао је министар.

Он је истакао да сe, после изрицања мишљења Међународног суда правде о самопрокламованој независности Косова, Министарство ангажовало како би се, пре свега, ограничио број признања, спречио улазак Kосова у међународне организације у које улазе суверене државе и почео дијалог са Приштином о постизању компромисног решења за будући статус Косова. Јеремић је, такође, рекао да се, након усвајања извештаја Дика Мартија у Савету Европе о трговини органима на Косову, наша земља залаже за покретање међународне криминалистичке истраге о томе, под мандатом Савета безбедности УН.

Србија је интензивирала односе са многим државама широм света, од којих су многе чланице Покрета несврстаних, рекао је Јеремић и најавио да ће јубиларна конференција Покрета несврстаних на министарском нивоу бити одржана почетком септембра у Београду.

На крају излагања, министар Јеремић је нагласио да се наша земља суочава са изазовима какве има ретко која земља и указао на последице економске кризе по европске земље, што би могло да се одрази на процес проширења ЕУ. Стога је упутио позив Народној скупштини на јединство и превазилажење политичких подела у циљу постизања тог спољнополитичког циља.

Поједини чланови Одбора критиковали су активности Министарства везане за Међународни суд правде, као и због најављеног одржавања самита Покрета несврстаних у Београду. Такође је речено да Србија нема политику континуитета, већ дисконтинуитета у области спољне политике у односу на претходну Владу, што се одражава и на постигнуте резултате. Министру Јеремићу је постављено и више питања која су се односила на преговоре Београда и Приштине.

У наставку седнице, Одбор је прихватио неколико иницијатива за учешће делегација Народне скупштине на састанцима међународних организација и институција. Између осталих, прихваћени су позиви за учешће на: састанцима Генералног одбора за политичка и унутрашња питања Парламентарне димензије Централно-европске иницијативе у Риму, 6. и 7. априла и Бироа Парламентарне скупштине ОЕБС у Копенхагену, 10. и 11. априла. Поред тога, наше делегације учествоваће на Конференцији председника парламената Јадранско-Јонске иницијативе у Будви, од 11. до 13. априла и на 124. заседању Скупштине Интерпарламентарне уније у Панами, од 15. до 20. априла.

Одбор је прихватио позив за учешће на Другом оперативном састанку Панела Парламентарне скупштине Медитерана за спољну трговину и инвестиције на Медитерану у Женеви, 4. и 5. маја.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31