Петак, 3. септембар 2010.

Двадесет седма седница Одбора за науку и технолошки развој

На седници одржаној 3. септембра, чланови Одбора за науку и технолошки развој разматрали су Информацијуо стању у Институту „Винча“ и о реализацији Пројекта ВИНД.



На седници одржаној 3. септембра, чланови Одбора за науку и технолошки развој разматрали су Информацијуо стању у Институту „Винча“ и о реализацији Пројекта ВИНД.

Седници је председавао Србољуб Живановић, председник Одбора, а Информацију су представили државни секретари Министарства за науку и технолошки развој Снежана Пајовић и Милош Недељковић.

Пре почетка рада, председник Одбора подсетио је чланове Одбора на одредбе Пословника о раду Народне скупштине у погледу времена трајања излагања чланова Одбора и предлагача, као и време предвиђено за расправу на седницама радних тела Народне скупштине.

Председник Живановић се уводним излагањем осврнуо на седнице Одбора од 4. септембра и 4. новембра 2009. године на којима су се разматрале информације и стању у Институту „Винча“, као и о делу пројекта ВИНД који се односи на декомисију нуклеарног горива у Руску Федерацију, а за чију реализацију је потписан Споразум, који је Народна скупштина ратификовала. Он је затражио од представника Министарства да известе Одбор у којој фази се налази реализација овог пројекта, са посебним освртом на складиштење нуклеарног материјала и његовог транспорта кроз Србију.

Државни секретар Недељковић је у свом обраћању Одбору навео да је реализација пројекта ВИНД узнапредовала и приближава се крају. Србија је реализовала кредит у износу од 25 милиона долара за овај пројекат и формирала ЈП „Нуклеарни објекти Србије“, које је од Инситута „Винча“ преузело реализацију декомисије нуклеарног материјала. Помоћ у реализацији овог посла пружила је и Међународна Агенција за нуклеарну енергију, а формиране су све потребне међуресорне комисије као и међудржавна комисија са земљама кроз које ће нуклеарни материјал из Србије бити транспортован. Трасиран је међународни пут транспорта, а сада се ради на траси кроз Србију, испоручен је део контејнера за траснпорт и остало је да се одреди датум транспорта кроз Србију. Он је подсетио да је пројекат ВИНД комплекснији од саме декомисије нуклеарног горива и да обухвата реорганизацију научног и ненаучног дела Инсититута.

Државна секретарка Министарства Снежана Пајовић објаснила је подробније члановима Одбора процес траснпортовања нуклеарног материјала и указала на значај и хитност решавања питања привремених депонија радиоактивног отпада, којих само у Винчи има три. Она је оценила да је неопходно што пре решити питање привременог одлагања, које је у Србији такав статус има већ педесет година.

Чланове Одбора је у расправи занимала сигурност објеката у којима се привремено складишти радиоактивни отпад, оштећења која се јављају услед кородирања буради у којима се отпад чува, као и да ли се процес одлагања и оштећења прати континуирано и да ли има утицаја на животну средину.

Након објашњења представника Министарства да, иако долази до оштећена на местима за одлагање отпада, нема негативних утицаја на животну средину услед начина на који се процес одвија и прати, чланови Одбора прихватили су Информацију о стању у Институту „Винча“ и о реализацији Пројекта ВИНД и одлучили да у наредном периоду посете Институт и ЈП „Нуклеарни објекти Србије“.


Одбори везани за ову активност