Среда, 22. септембар 2010.

Двадесет пета седница Одбора за просвету

На седници одржаној 22. септембра чланови Одбора за просвету разматрали су Извештај о раду Националног просветног савета за 2009. годину са Планом рада за 2010. годину; Покретање поступка за избор нових чланова Националног просветног савета и Информацију о разговору са представницима Српског географског друштва и Друштва историчара Србије.



На седници одржаној 22. септембра чланови Одбора за просвету разматрали су Извештај о раду Националног просветног савета за 2009. годину са Планом рада за 2010. годину; Покретање поступка за избор нових чланова Националног просветног савета и Информацију о разговору са представницима Српског географског друштва и Друштва историчара Србије. Чланови Одбора упознали су се и са Информацијом о реализацији договора са представницима школа које по специјалном програму школују младе таленте.

Председница Националног просветног савета Десанка Радуновић упознала је Одбор са Извештајем о раду за 2009. годину и Планом рада за 2010. годину истакавши да је задовољна радом Савета у претходној години, пре свега радом на усвајању образовних стандарда и реформи програма, као и учешћем Савета у доношењу четири закона из обаласти образовања. Она је најавила рад Савета на реформи гимназија у Србији и веће учешће у изради концепција. Такође, она је истакла да је Савет започео рад на документу о правцима развоја и унапређења система образовања, што може бити увод у доношење целокупне стратегије образовања.

У расправи о овој тачки дневног реда чланови Одбора истакли су значај и функцију Националног просветног савета, посебно у светлу недавно усвојених измена закона из ове области, а посебну пажњу су посветили питању инклузије, затраживши извештај од надлежних институција о досадашњем току инклузивног процеса у школама у Србији. У расправи је оцењено да је овогодишњи Извештај о раду Савета квалитетнији од претходног и да се из њега може видети да је Савет радио претходне године. Оцењено је да Извештај треба прихватити, уз изражено очекивање да ће се Савет убудуће исказати став и више се ангажовати по „горућим“ питањима из области образовања.

Након расправе чланови Одбора прихватили су вечином гласова Извештај о раду Националног просветног савета за 2009. годину са Планом рада за 2010. Годину.

У наставку рада Одбор је разматрао Покретање поступка за избор нових чланова Националног просветног савета, с обзиром да је једном броју чланова мандат престао, те је потребно изабрати нове. Председник Одбора Зоран Шами подсетио је чланове Одбора да је један члан Савета преминуо, један стекао услов за пензионисање, а да је Одбор за једног члана затражио од Народне скупштине разрешење због сукоба интереса. Он је такоже обавестио Одбор да 23. маја 2011. године истиче мандат свим члановима Савета који су бирани на 6 година, а да се изборна процедура покреће 4 месеца пре истека мандата. Он је напоменуо да би и оним члановима који би сад били изабрани мандат такође тада престао, као и да ће се нови избор вршити на основу новог закона. Чланови Одбора разменили су мишљења о сврсисходности покретања поступка избора три члана Савета, ако би им мандат престао за неколико месеци и закључили да је потребно испоштовати важеће прописе, те су стога једногласно одлучили да се покрене поступак њиховог избора.

Чланови Одбора размотрили су и Информацију о разговору са представницима Српског географског друштва и Друштва историчара Србије са којом их је упознао председник Одбора. Он је укратко објаснио да су представници Српског географског друштва и Друштва историчара Србије обавестили Одбор о проблему смањења фонда часова историје и географије у средњим стручним школама и њиховим аргументима против тога. Преседница Националног просветног савета је у расправи обавестила Одбор да је ова школска година започела по програмима са смањеним фондом часова, али да је са представницима Српског географског друштва и Друштва историчара Србије постигнут договор да то буде орочено на годину дана, с обзиром да ће се наредне године радити на реформи планова и програма у средњим стручним школама и то питање ће се поново разматрати. У већини средњих стручних школа историја је обавезан предмет на првој години, на Савет је формирао Комисију која ће се бавити тим питањем у оквиру реформе. Чланови Одбора расправљали су и о улози коју би Одбор могао да има у разговорима на ту тему и одлучили већином гласова да је потребно одржати заједнички састанак представника Министарства просвете, Српског географског друштва и Друштва историчара Србије, Одбора и других релевантних институција о овом питању.

До краја седнице председник Одбора упознао је чланове Одбора са Информацијом о реализацији договора са представницима школа које по специјалном програму школују младе таленте и обавестио их о приспелом материјалу који ће Одбор разматрати на наредној седници. Чланови Одбора разговарали су и о питању признавања диплома Универзитета у Приштини.

Седници је председавао председник Одбора Зоран Шами.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 3. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја