Уторак, 27. јул 2010.

Двадесет осма седница Одбора за пољопривреду

На седници од 27. јула, чланови Одбора за пољопривреду разматрали су Актуелно стање пољопривредне призводње у Републици Србији: исплата субвенција и премија пољопривредним произвођачима; откуп житарица рода 2010. године и стање усева ратарских култура и поплављене површине пољопривредног земљишта.



На седници од 27. јула, чланови Одбора за пољопривреду разматрали су Актуелно стање пољопривредне призводње у Републици Србији: исплата субвенција и премија пољопривредним произвођачима; откуп житарица рода 2010. године и стање усева ратарских култура и поплављене површине пољопривредног земљишта.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Саша Драгин представио је члановима Одбора Информацију о актуелном стању пољопривредне производње истакавши да је ове године посејано 500.000 хектара хлебног жита и да је просечан род 3,5 тона тј. пожњевених око 1 милион 600 хиљада тона пшенице. Министарство је учинило све да произвођачи буду заштићени у односу на откупљиваче, тако што је наставило субвенционирање по хектару и дало препору да се пшеница ускладишти до постизања одговарајуће цене. Организован је систем јавних складишта у пуном капацитету, тако да сада износи 600.000 тона житних производа. Откупна цена пшенице је порасла са 8 динара на 14 динара, са узлазним трендом у наредном периоду. Такође, држава је помогла произвођачима који су ове године имали штете услед поплава тако што је, имајући у виду да је 35.000 хектара земље погођено елементарним непогодама, донела уредбе којима се омогућава да за сваку парцелу која је претрпела штету већу од 30 процената неће наплаћивати закуп земљишта. Министарство је давало субвенције између осталог и за ђубриво, набавку дизел горива и осигурање летине. Што се тиче перспективе за извоз пшенице очекује се да Србија, поред 1,5 милиона тона, колико јој је потребно за сопствене потребе, и са 400.000 тона прелазних потреба, има и 100.000 тона вишка за извоз. Што се тиче других култура род није угрожен поплавама ни по квалитету ни по квантитету. Принос јесте умањен за 10 до 20 процената, али је он на нивоу као и претходних година. Добар је принос кукуруза, репе, као и воћа, чија цена бележи раст у односу на прошлу годину. Сви поднети захтеви за исплату субвенција по хектару су реализовани до половине јула, а закључени су и конкурси за бесповратна средства по критеријумима Европске уније. Субвенционишу се произвођачи са 12.500 динара по грлу стоке, а исплаћена је и премија за млеко за први квартал. Министарство је ове године први пут дало подршку и пчеларској производњи. Реализовано је преко 5.500 кредитних захтева у износу од 3,5 милиона евра и основано је преко 80 локалних фондова за развој пољопривреде у Србији.

Након излагања министра Драгина, чланови Одбора за пољопривреду и заинтересовани народни посланици који су присуствовали седници поставили су више питања у вези са осигурањем летине, посебо осигурањем од суше и подземних вода, осигурањем у сточарству, као и у вези са заинтересованошћу самих пољопривредних произвођача за осигурање производње. У расправи је било речи и о кредитирању пољопривредне производње, укупном броју краткорочних и дугорочних кредита и да ли су одобрена буџетска средства за ту намену довољна до краја године. Разговарало се и о исплатама субвенција, броју газдинстава која ове године користе сувбенције и мерама за сузбијање нелегалног увоза меса и млека.

Након расправе чланови Одбора прихватили су Информацију Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде о актуаленом стању пољопривредне призводње у Републици Србији са свим подтачкама из дневног реда седнице.

Седници је председавао Зоран Машић, председник Одбора.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја