Среда, 3. март 2010.

Двадесет друга седница Одбора за пољопривреду

На седници од 3. марта, чланови Одбора за пољопривреду разматрали су у начелу Предлог закона о дивљачи и ловству, који је поднела Влада Републике Србије и Информацију Републичког хидрометеоролошког завода о стању и проблемима противградне заштите.



На седници од 3. марта, чланови Одбора за пољопривреду разматрали су у начелу Предлог закона о дивљачи и ловству, који је поднела Влада Републике Србије и Информацију Републичког хидрометеоролошког завода о стању и проблемима противградне заштите.

Седници су присуствовали Драган Ињац, државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде са сарадницима, представници Ловачког савеза Србије и Милан Дацић, директор Републичког хидрометеоролошког завода Србије.

Представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и представници Ловачког савеза Србије представили су члановима Одбора основна законска начела и новине које се Предлогом закона о дивљачи и ловству уводе у ову област. Истакнуто је да се при изради Предлога водило рачуна о поштовању принципа одрживог развоја и питања развоја ловишта. Предлог закона је усклађен са једанаест међународних прописа, домаћим и законодавством ЕУ. Овим Предлогом отклањају се недостаци важећег закона који датира из 1993. године. Њиме се уређују заштита, гајење и лов дивљачи, а циљ је успостављање модернијег система ловства. Нови принципи које овај Предлог закона уводи: дивљач је државна својина и под заштитом је државе, израдиће се Стратегија развоја ловства, уводи се буџетски фонд за финансирање ловства, успостављају се ловна подручја, уводи се појам ловишта као целине за гајење дивљачи и ловишта са посебном наменом, успоставља се катастар ловишта, формира се ловачка комора, уводи се лиценцирање за послове у ловству, дефинише се појединачно право на лов и обележавање уловљене дивљачи. Наведено је и да су ловачки савези активно учествовали у изради овог Предлога закона.

У расправи чланови Одбора разменили су мишљења о конкретним предложеним решењима, питањима спровођења закона у пракси, упутили критике представницима Ловачког савеза Србије на начина достављања предлога за амандмане народним посланицима и најавили подношење амандмана којима би се предложено законско решење побољшало.

Након расправе Одбор није прихватио Предлог закона о дивљачи и ловству у начелу (за је гласало пет посланика, четири су била уздржана, док је један био против). Мишљења су издвојили народни посланици Зоран Машић, Зоран Николић и Милорад Крстин.

У наставку рада чланови Одбора упознали су се са Информацијом Републичког хидрометеоролошког завода о стању и проблемима противградне заштите. Информацију је представио директор РХМЗ-а, који је чланове Одбора информисао и о делокругу рада ове институције, али и о кадровским и материјално-техничким проблемима. Он је у свом излагању истакао да се одбрана од града у Србији спроводи на 7.750.800 ха, од чега је 66 процената пољопривредно земљиште. Противградним ракетама се дејствује са 1650 лансирних места у земљи. За ову сезону, која почиње 15. априла, у току је набавка 4500 ракета, а да би се обезбедила ефикасна противградна одбрана у 2010. неопходно је набавити још 7000ракета, вредности око 200 милиона динара.

У расправи чланови Одбора разговарали су о квалитету ракета појединих произвођача у Србији, начинима да се изнађу средства потребна за набавку додатних 7000 противградних ракета и спремности службе да функционише до почетка сезоне. Оцењено је да је Одбор на време започео расправу на ову тему и изражена је подршка РХМЗ-у за решавање проблема рационализације запослених.

Чланови Одбора једногласно су закључили да: 1) Одбор тражи од Владе и Министарства финансија и Министарства пољопривреде да се одобре средства из буџетске резерве, у износу од 200 милиона динара, за набавку 7000 противградних ракета, као и да се набавка сприведе у складу са Законом о јавним набавкама до почетка сезоне, 2) Одбор тражи од Владе и Министарства за државну управу и локалну самоуправу да се рационализација броја запослених у РХМЗ спроведе као и у другим институцијама на које се односи закон који ово питање регулише, Одбор не прихвата највећа смањења запослених у сектору противградне одбране, Одбор предлаже да РХМЗ, Влада и Министарство унутрашњих послова, у складу са Законом о ванредним ситуацијама, нађу решење за раднике који ће рационализацијом остати без посла, 3) Одбор предлаже Влади и РХМЗ-у да израде нацрте закона о одбрани од града и закона о метеоролошким и хидролошким пословима и упуте их у јавну расправу најкасније за три месеца, 4) Одбор обавезује РХМЗ да на адекватан начин обучи све људе на противградним станицама и да обезбеди сва друга техничка средства која ће омогућити ефикасну противградну одбрану, да се наканде запосленима исплате из издвојених буџетских средстава и делом из средстава локалних самоуправа, као и да се изнађе могућност укључивања осигуравајућих кућа у процес подршке противградној заштити.

До краја седнице Одбор је размотрио и неколико представник грађана и удружења и упутио их надлежним скупштинским одборима и министарствима у даљу процедуру.

Седници је председавао председник Одбора Зоран Машић.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја