Петак, 5. новембар 2010.

Двадесет девета седница Одбора за пољопривреду

На седници Одбора за пољопривреду, која је одржана 5. новембра, разматрани су проблеми у области млечног говедарства, као и захтеви Удружења произвођача млека Србије и Централне асоцијације произвођача млека Војводине.



На седници Одбора за пољопривреду, која је одржана 5. новембра, разматрани су проблеми у области млечног говедарства, као и захтеви Удружења произвођача млека Србије и Централне асоцијације произвођача млека Војводине. Седници је председавао проф. др Зоран Машић, председник Одбора.

Председник Удружења произвођача млека Србије Љубиша Јовановић представио је документ под називом „Бела иницијатива“, који садржи предлог мера за унапређење производње млека. У том документу је затражено да Влада осигура буџетску подршку Министарству пољопривреде од седам одсто укупног буџета, колико је износила у периоду до 2006. године, а што је и пракса у другим земљама, субвенције за млеко од пет динара по литри за све испоручено млеко и за све произвођаче, као и да се премије исплаћују у зависности од његовог квалитета, како би се тиме подстицало унапређење квалитета млека. Премије и субвенције за производњу млека требало би да имају развојну и корективну функцију и да повећају конкурентност домаћих произвођача. Удружење је предлажило мере за побољшање расног састава, односно за замену непродуктивних продуктивним грлима, међу којима и повећање регреса по матичном грлу.

Представница Централне асоцијације произвођача млека Војводине Сања Бугарски предложила је да се сточарима омогући коришћење државне земље, без надокнаде, до изласка из економске кризе.

Представник Министарства пољопривреде Милош Миловановић рекао је да очекује да ће ребалансом буџета за ову годину Министарство добити додатних 1,2 милијарди динара, којима ће бити изједначена предузећа и пољопривредници приликом добијања премија за млеко. Најавио је да ће бити формирана радна група за израду оперативног програма развоја млекарског сектора у Србији од 2011. до 2015. године коју ће сачињавати представници министарстава пољопривреде, трговине и финансија, научних институција и представници произвођача млека. Очекује се да решења које преложи ова радна група буду искоришћена већ приликом израде буџета за за 2011. годину.

Миловановић је рекао да је Одлуком Управног суда потврђен монополски положај компаније Салфорд на тржишту млека у Србији, што представља потврду да држава штити пољопривреднике. Сања Бугарски је затражила подршку Одбора у обештећењу произвођача са којима је Салфорд склопио штетне уговоре, као и проверу начина на који је „Денјуб фуд група“ дошла у посед млекара.

Чланови Одбора су указали на тешко стање у сточарству у целини и подржали предлоге оба удружења произвођача млека. Заложили су се да издвајања за аграр у буџету за наредну годину износе пет до седам одсто укупног буџета, као и да једнак третман у коришћењу тих средстава имају правна и физичка лица.

Чланови Одбора су затражили од Владе да не дозволи увоз млека, без обзира на постојеће проблеме у снабдевању тржишта и указали на потребу што хитнијег основања националне референтне лабораторије за испитивање квалитета млека.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
субота, 4. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја