16. април 2021. Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић

16. април 2021. Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић

Петак, 16. април 2021.

Дачић и Брнабић: Разговори о променама Устава се односе само на правосуђе

Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић изјавио је на седници Одбора за уставна питања и законодавство да се разговара о променама Устава које се односе само на правосуђе и да су дезинформације да ће кроз уставне промене доћи до брисања преамбуле о Косову.


Он је истакао да је промена Устава један од најважнијих поступака у надлежности Скупштине и да велики посао чека Одбор за уставна питања и законодавство.

Дачић је објаснио да сада Одбор може да предложи да се уђе у уставне промене, да мора да се сазове посебна седница Скупштине која само може да усвоји или не усвоји предлог да се уђе у промене, али не може да мења предлог.

Предлог се, затим, усваја двотрећинском већином, а онда предлог акта, текста промена, утврђује Одбор за уставна питања и законодавство и он се подноси Скупштини, уз предлог одлуке за расписивање референдума о промени устава.

Дачић је истакао да ће, ако буду одржани ванредни парламентарни избори, Скупштина морати да буде распуштена, па тај референдум није могуће одржати на дан избора.

Како је рекао, сада се расправља о томе да ли и који део Устава треба мењати, а не о самим амандманима.

Премијерка Србије Ана Брнабић рекла је да је циљ уставних амандмана достизање правосуђа које је одговорно и по мери свих грађана Србије.

"Независно, ефикасно, одговорно судство, на које грађани и привреда могу да се ослоне и верују да ће правда за све бити иста и достигнута у разумном року", рекла је Брнабић.

Она је истакла да су уставне промене једна од ствари на европском путу, али да се то не ради само због ЕУ.

Брнабић је рекла да се у прошлости Устав мењао на свеобухватнији начин, али да јавност није била консултована и да је Србија на овај начин направила искорак у погледу владавине права, те да је направљен стандард који ће у будућности морати да се поштује.

"Ми смо све ово радили у блиској координацији са Венецијанском комисијом и добили одобрење за амандмане какве је Министарство правде предложило након 18 месеци јавне расправе", рекла је Брнабић.

Министарка правде Маја Поповић изјавила је да ће се Врховни касациони суд после уставних промена звати Врховни суд, да ће се променити састав Високог савета судства, која ће уместо 11 чланова које бира Скупштина Србије, имати 10 чланова од којих пет бира Скупштина из редова истакнутих правника, а пет бирају судије.

Државно веће тужиоца промениће име у Високи савет тужилаца и имаће 10 чланова, четири ће бирати Скупштина из реда истакнутих правника двотрећинском већином, четири члана бираће тужиоци и заменици тужиоца, а чланови по положају биће врховни јавни тужилац и министар правде.

Тужиоце и судије који се на положај бирају први пут ће бирати Високи савет тужиоца и Високи савет судства и само ако су завршили обуку на правосудној академији.

Дачић је рекао да то о чему је говорила министарка није тема, да се сада одлучује да ли ће се ићи на промене Устава или не, а не о амандманима.

Он је оценио да је потребан још један круг консултација, те позвао да се не мењају категорије и да се међусобна контрола три гране власти не назива међусобним проверавањем.

"Немојте да мењате категорије које постоје 200, 300 година у политичком систему. То није суштинско питање за питање правосуђа", рекао је Дачић и додао да се ингеренције Скупштине често налазе на удару извршне власти.


Фото галерија



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5