30. март 2021. Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић

30. март 2021. Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић

Уторак, 30. март 2021.

Дачић: Србија је заинтересована да у оквиру франкофоније развија своје односе са државама и народима које деле заједничке вредности

Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић обратио се на завршном скупу поводом месеца Франкофоније у Србији где је истакао да Република Србија искрено дели све вредности ове Међународне организације чији је мото једнакост, комплементарност и солидарност, као и да смо веома активни у реализацији њене улоге у афирмацији културних различитости.


Дачић је овом приликом истакао да овај данашњи скуп, али и читав протекли месец који је протекао у активностима посвећеним франкофонији, потврђују дугорочну опредељеност и жељу да са свим франкофоним нацијама остварујемо још ближе и продуктивније односе.

“Република Србија је више него заинтересована да у оквиру франкофоније развија своје односе са државама и народима које деле заједничке вредности и зато очекујемо да овај наш труд буде верификован и кроз пуноправно чланство у овој организацији, јер Србија тај статус заслужује”, истакао је Дачић.

Он је казао да је Србија на европском па и на светском нивоу у самом врху земаља по успеху у борби против пандемије, било у погледу здравствене заштите, било у економском погледу и отклањању последица које је пандемија донела.

“Желимо да то искуство поделимо са свим нашим пријатељима из франкофоније, као наш солидарни одговор на све већу глобалну међузависност држава и народа, без обзира на ком делу планете живе”, рекао је Дачић и честитао на досадашњем раду на промоцији вредности франкофоније у Србији.


ОБРАЋАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ ИВИЦЕ ДАЧИЋА ВАМ ПРЕНОСИМО У ЦЕЛОСТИ:
“Ваше екселенције,

Даме и господо пријатељи франкофоније,

Задовољство ми је да заједно са вама обележим завршетак месеца франкофоније у Србији, као још једну прилику да покажемо нашу приврженост мисији ове важне међународне организације. Вама је познато да Република Србија искрено дели све вредности Међународне организације франкофоније, чији је мото једнакост, комплементарност и солидарност, као и да смо веома активни у реализацији њене улоге у афирмацији културних различитости.

Ослањајући се на нашу богату културну и дипломатску традицију, у Србији увек благонаклоно гледамо и подржавамо још интензивније изучавање и употребу француског језика у међународним односима, као битан елемент за унапређење мира, демократије и људских права широм света.

И овај данашњи скуп, али и читав протекли месец који је протекао у активностима посвећеним франкофонији, потврђују ову нашу дугорочну опредељеност и жељу да са свим франкофоним нацијама остварујемо још ближе и продуктивније односе. Лично сам, и као председник Владе и министар спољних послова, увек поклањао велику пажњу раду у оквиру Међународне организације франкофоније, као и са свим њеним чланицама, а као што видите такву праксу ћу да наставим и као председник Народне скупштине.

Република Србија је више него заинтересована да у оквиру франкофоније развија своје односе са државама и народима које деле заједничке вредности и зато очекујемо да овај наш труд буде верификован и кроз пуноправно чланство у овој организацији, јер Србија тај статус заслужује.

Догађаји којима смо сведоци последњих година, а нарочито пандемија вируса Ковид-19, јасно нам говоре да нам је потребно још више сарадње, још више веза и солидарности, јер то је једини начин да се изборимо са изазовима савременог доба.

Србија је на европском па и на светском нивоу у самом врху земаља по успеху у борби против пандемије, било у погледу здравствене заштите, било у економском погледу и отклањању последица које је пандемија донела. Желимо да то искуство поделимо са свим нашим пријатељима из франкофоније, као наш солидарни одговор на све већу глобалну међузависност држава и народа, без обзира на ком делу планете живе.

Као организација која окупља чак 88 чланица широм света, франкофонија је позвана и има капацитет да постане један од оних глобалних форума у оквиру којег се морају тражити решења за изазове који прете да угрозе међународну солидарност, дијалог, економску, културну и сваку другу размену.

Даме и господо,
Желим да вам честитам на досадашњем раду на промоцији вредности франкофоније у Србији, која је за њих увек отворена и жели да активно допринесе њиховом ширењу. Мали симбол наше заједничке мисије и привржености Србије заједничким циљевима је и наш данашњи скуп, а нарочито вечерашње осветљавање Дома народне скупштине у боје франкофоније.
Хвала вам и желим свима нама успех у даљој сарадњи!”


Фото галерија


Видео (1)

Уторак, 30. март 2021. | уводно обраћање председника Народне скупштине на обележавању Дана Франкофоније 30.03.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5