30. мај 2019. Председница Народне скупштине Маја Гојковић са шефом Делегације Европске уније у Републици Србији Семом Фабрицијем

30. мај 2019. Председница Народне скупштине Маја Гојковић са шефом Делегације Европске уније у Републици Србији Семом Фабрицијем

Четвртак, 30. мај 2019.

Гојковић се састала са Фабрицијем

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић састала се данас са шефом Делегације Европске уније у Републици Србији Семом Фабрицијем, који је том приликом председници Народне скупштине уручио Годишњи извештај Европске комисије о Републици Србији.


Фабрици је рекао да је Европска комисија одмах након избора за Европски парламент без одлагања усвојила извештаје о напретку, који садрже процену испуњености критеријума, фотографску слику и препоруке којим путем би требало да се иде у испуњавању критеријума.

Фабрици је указао да овогодишњи извештај за Србију иде у смеру као и прошле године, да је констатовано да Србија иде добрим путем када је реч о економији, те да је посвећана значајна пажња области владавине права, функционисању демократских институција и реформи јавне управе.

Шеф делегације ЕУ у Србији је указао и да састанак види као простор да се размене мишљења о извештају и снажно охрабри покретање иницијативе како би се побољшао рад парламента и нагласио да ЕУ верује у улогу парламента, који је важан и да зато свима даје поруку да рад изван парламента није добар знак.

Гојковић је рекла да ако се занемаре политичке оцене у извештају има садржине на којој може да се заједнички ради да се побољшају одређени сегменти. Приметила је да се у делу извештаја који се односи на рад Парламента помиње Савез за Србију који није парламентарна странка, нити је учествовао на последњим парламентарним изборима и напоменула да ни у земљама ЕУ не третирају на једнак начин странке које су у парламентима са оним ванпарламентарним.

Гојковић је навела да је констатовано да је позивала представнике опозиционих странака на Колегијум, и навела да ће наставити са том праксом, те да очекује да се посланичке групе писаним путем изјасне о својим предлозима побољшавања рада Парламента.

Гојковић је изразила задовољство што су се неке посланичке групе и посланици, који су до сада бојкотовали рад у пленуму, вратили на последњим заседањима, те указала да је било простора да се констатује и да посланици владајуће већине немају више праксу улагања већег броја амандмана.

Гојковић је навела да не може да се сложи да су протести у Србији били потпуно мирни како је наведено, те да није констатован упад на РТС, који је узнемирио грађане Србије и са жаљењем приметила да је неколико посланика Парламента Србије учествовало у тим ружним догађајима.
Гојковић је указала да, у поређењу са другим земљама региона, где опозиционе странке не учествују у раду парламента од конституисања, те земље ипак боље пролазе у извештају о напретку.

Гојковић је пренела спремност да се ради више како би следећи извештај био знатно бољи у појединим сегментима, те напоменула да Скупштина Србије има добру сарадњу са цивилним друштвом, у утврђивању преговарачких позиција.

Гојковић је указала да, што се тиче рада независних тела, да су надлежни одбори размотрили извештаје, те да ће у комуникацији са посланичким групама настојати да се убрза процес разматрања закључака и у пленуму.

Фабрици је навео да је важно да се унапреди надзорна функција парламента над извршном власти, као и да се успостави редовна пракса да се разматрају закључци и препоруке независних тела.

Шеф делегације ЕУ у Србији је напоменуо да је циљ да се настави заједнички рад, као и да има намеру да Извештај о напретку представи и Одбору за европске интеграције.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5