12. јул 2018. Председница Народне скупштине на 3. самиту председника парламената централне и источне Европе у Варшави

12. јул 2018. Председница Народне скупштине на 3. самиту председника парламената централне и источне Европе у Варшави

Четвртак, 12. јул 2018.

Гојковић са председницима парламената централне и источне Европе

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић, која учествује на 3. самиту председника парламената централне и источне Европе у Варшави, истакла је да питање миграција по сложености и последицама налаже координисану, одлучну и пажљиву акцију на националном, регионалном и глобалном плану.


Гојковић је, говорећи на тему обликовања политике миграција у Европи, указала да је у потрази за моделом европске политике, који ће одговорити изазовима будућности, Србија спремна да активно учествује у расправи и доношењу политичког решења, као и у спровођењу мера о којима се постигне сагласност.

Гојковић је истакла да је Србија од почетка избегличког и мигрантског таласа указивала на неопходност заједничког и солидарног одговора, као и да је у међувремену предузела све што је било у оквиру наших могућности ради збрињавања миграната, обезбеђивања што бољих животних услова и поштовању основних људских права, те да је посебну пажњу и бригу придавала осетљивим категоријама, женама и деци, водећи рачуна да им обезбеди потребну бригу, здравствену заштиту и могућност образовања док бораве у Србији.

Гојковић је подсетила да је до сада, кроз Србију, као кључну транзитну земљу на западнобалканској рути, прошло приближно милион избеглица и миграната.

Председница Парламента је нагласила да се Србија истовремено на одговоран и одлучан начин супротставила илегалним миграцијама, штитећи на тај начин своју, али и територију својих суседа, као и појединих чланица Европске уније које су крајња дестинација миграната, као и да је посебна пажња усмерена на борбу против кријумчарења и трговине људима.

„Решење мора бити донето са пуном одлучношћу свих актера да би било ефикасно, уз фокус на изворима, као и са пуном осетљивошћу за социјалне, економске и културне разлике. Овакав приступ је неопходан управо ради заштите демократије, хуманости, солидарности и људских права, вредности које чине европски идентитет, уз пуно разумевање да не постоје брза и лака решења“, поручила је Гојковић.

Поред председнице Народне скупштине Републике Србије, самиту присуствују председници парламената Пољске, Мађарске, Чешке Републике, Литваније, Словеније, Албаније, Македоније и Малте, као и потпредседници и заменици председника парламената Јерменије, Азербејџана, Белорусије, Бугарске, Грузије, Босне и Херцеговине, а биће присутне и делегације парламената Грчке, Казахстана, Словачке, Украјине и Хрватске.

Председници парламената поред питања миграција, разговарају и о јачању парламентарне сарадње као прилике за развој региона и у том оквиру о сарадњи у области инфраструктуре, енергетске трансформације и енергетске сигурности, транспортној политици и одрживом развоју, те о улози парламентарне дипломатије у савременим међународним односима.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31