20. септембар 2018. Обраћање председнице Народне скупштине на Другом евроазијском  женском форуму „Жене за глобалну безбедност и одрживи развој“

20. септембар 2018. Обраћање председнице Народне скупштине на Другом евроазијском женском форуму „Жене за глобалну безбедност и одрживи развој“

Четвртак, 20. септембар 2018.

Гојковић о улози жена на Евроазијском женском форуму у Санкт Петербургу

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић обратила се данас на Другом евроазијском женском форуму „Жене за глобалну безбедност и одрживи развој“, у Санкт Петербургу, на коме учествују представници 110 држава, а који је отворио председник Руске Федерације Владимир Владимирович Путин.


Гојковић је обраћајући се учесницима, међу којима је девет председница парламената, 10 потпредседница парламената и држава, као и лидерки бројних међународних организација, нагласила да нема трајног мира без жена, нити заједничке безбедности и стабилности без пуноправног учешћа жена у решавању глобалних изазова и претњи.

Гојковић је истакла да је активна улога жена посебно неопходна, имајући у виду све изазове савременог света – тероризам, мигрантску кризу, раст национализма и есктремизма, ксенофобију, као и присутну економску нестабилност.

Председница Скупштине Србије је напоменула да је управо то препознато и у Резолуцији СБ УН 1325 „Жене, мир, безбедност“, која наглашава важност равноправног укључивања жена у све напоре на одржању и промовисању мира и безбедности и указала да је Србија препознала значај ове теме, те да је након успешне примене првог петогодишњег Националног акционог плана за ову Резолуцију, усвојен и други Национални акциони план, који ће се спроводити до 2020. године.
„На овај начин Србија се сврстала у ред држава које уважавају кључни значај равноправног учествовања жена у процесу доношења одлука, као и присуство на местима управљања.“

Гојковић је указала да одговор на заједничке изазове који могу да угрозе мир и безбедност мора бити заједнички, посебно имајући у виду крхкост данашњег света услед различитих политичких, економских и друштвених нестабилности и све већег броја безбедносних изазова.

„Забрињава појава насиља, ширење идеологије нацизма, нео-нацизма, расизма, ксенофобије и са тим повезане нетолеранције“, рекла је Гојковић и указала на случајеве уништавања споменика жртвама Другог светског рата, али што је много опасније – покушаји глорификације нацизма, релативизације злочина и прекрајања историје, који су неприхватљиви.

„Не смемо стајати по страни, када су у питању наше вредности и нови покушаји релативизације нацизма. То је важно не само због велике цене коју су платили наши народи за ослобађање од нацизма и поштовања према жртвама, већ и да се такви злочини више никада не би поновили“, поручила је Гојковић.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
среда, 24. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја