16. октобар 2018. Председница Народне скупштине на 139. заседању Скупштине Интерпарламентарне уније

16. октобар 2018. Председница Народне скупштине на 139. заседању Скупштине Интерпарламентарне уније

Уторак, 16. октобар 2018.

Гојковић на заседању Интерпарламентарне уније

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић, која учествује на 139. заседању Скупштине Интерпарламентарне уније, истакла је да је обавеза парламената да иду у корак са дигиталним добом и буду спремни на модернизацију, отвореност и ефикаснији рад, чиме ће моћи да одговоре на захтеве и изазове које будућност намеће.


Гојковић је, обраћајући се на генерaлној дебати ИПУ на тему „Парламентарно вођство у промовисању мира и развоја у доба иновације и технолошких промена“, нагласила да је неопходно да парламенти, у тренутку када је свет неповратно закорачио у еру четврте индустријске револуције, дочекају спремно промене које су на видику, полазећи од интереса развоја друштва и сваког појединца.

Гојковић је указала да информатичка и дигитална револуција представљају нову етапу у развоју човечанства, а у том погледу, важну улогу имају парламенти који морају да помогну да образовни системи буду припремљени за оспособљавање појединца да савлада и управља новим технологијама у дигиталној економији заснованој на знању.

„Србија је препознала овај изазов и као јединствену развојну прилику. У том смислу, Србијa је међу своје приоритетне циљеве поставила оспособљавање људи за ново дигитално доба“, истакла је Гојковић.

Председница Скупштине Србије је рекла и да je Србија, окренута будућности, одлучна да настави да у пуној мери доприноси заједничком развоју, као и очувању регионалне стабилности, без обзира на тешкоће и препреке заостале из прошлих, кризних времена и додала да је за такав циљ важан модеран и отворен парламент, као кључна институција сваког демократског политичког система.

Гојковић је указала и да су Циљеви одрживог развоја, односно Агенде 2030 Уједињених нација, препознали обавезу унапређења научних истраживања, побољшања технолошких могућности индустријских сектора, иновација и додала да је Србија развила парламентарне механизме праћења имплементације Циљева одрживог развоја, а да наша Фокус група за имплементацију блиско прати рад Владе и укључена је у дефинисање приоритета.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5