5. октобар 2018. Председница Народне скупштине Маја Гојковић на Конференцији парламената Дунавског региона

5. октобар 2018. Председница Народне скупштине Маја Гојковић на Конференцији парламената Дунавског региона

Петак, 5. октобар 2018.

Гојковић на Конференцији парламената Дунавског региона

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић истакла је на Петој Конферецији парламената Дунавског региона у Будимпешти да је од изузетног значаја да регион препозна и сагледа утицај климатских промена на пољопривреду, грану привреде која је у већини подунавских земаља од све већег стратешког интереса и да је на парламентима да путем законодавне активности и својих надлежности допринесу бољем суочавању са климатским променама.


Гојковић је нагласила да Србија предузима велики број активности на плану ублажавања последица, као и и адаптацији климатским променама.

„Имамо јасну свест о величини проблема, јер смо се, на жалост, и недавно суочили са озбиљним изазовима. Само у периоду после 2000. године Србију и регион је погодило неколико екстремних климатских и временских непогода, које су проузроковале значајнe материјалне губитке, као и губитке људских живота“, рекла је Гојковић и напоменула да је више од 70 одсто губитака повезано са сушом и високим температурама, док су други главни узрок значајних губитака биле поплаве.

Председница Скупштине Србије је указала да су потребне регионалне политике које ће на конкретан начин олакшати борбу са климатским променама, пре свега у домену знања, науке и одрживе економије, имајући у виду да су интереси земаља у региону у том погледу неодвојиви, па стога и политике морају бити заједничке и солидарне.

„Овај циљ је достижан само уколико сви будемо свесни несагледивих последица по будућност које климатске промене имају већ сада, а у буђењу свести грађана парламентарци имају суштинску улогу“, рекла је Гојковић и позвала парламентарце Дунавског региона да кроз законодавну, надзорну и представничку функцију раде на примени Циљева одрживог развоја, присутним и у приоритетима Дунавске стратегије.

Гојковић је указала да је важно да парламентарци препознају изузетан потенцијал приоритета парламентарне димензије Дунавске макро стратегије Европске уније, као оквира који омогућује приступ и решавање питања од животне важности за грађане.

Конференцију је отворио председник Парламента Мађарске Ласло Ковер, који је том приликом истакао да Дунав спаја неколико десетина хиљада људи који живе у ЕУ и који теже ЕУ, извор је воде, хране, трговине и туризма и указао да многи знаци показују да се и наш регион сусреће са променама, те да је заједнички задатак да се подигне свест о ризику и да се припреме друштва како би се ублажили штетни утицаји.

Представници парламената земаља Дунавског региона на Конференцији разговарају о улози парламената у борби против климатских промена, као и o стварању услова који су неопходни за одрживу пољопривредну производњу и одрживо управљање водама, имајући у виду законодавну надлежност парламента, као и доношење буџета. На крају Конференције парламентарци ће усвојити завршну декларацију.

На Конференцији учествују и делегације парламената Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Хрватске, Чешка, Немачке, Црне Горе, Румуније, Словачке, Словеније, Украјине и домаћина Мађарске.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
четвртак, 18. април

Цео календар догађаја