29. јануар 2024. Заменица председника Одбора за спољне послове Марина Рагуш

29. јануар 2024. Заменица председника Одбора за спољне послове Марина Рагуш

Понедељак, 29. јануар 2024.

Вештачка интелигенција носи ризике, али и могућности – главна порука параламентарног форума

Заменица председника Одбора за спољне послове и бивша председница Пододбора за информатичко друштво и дигитализацију Народне скупштине Марина Рагуш учествује на Парламентарном форуму посвећеном вештачкој интелигенцији и њеним будућим утицајима, у организацији белгијског председавања Саветом Европске уније.


Главне теме на форуму су утицај вештачке интелигенције на креативне и културне индустрије, утицај вештачке индустрије на свакодневни живот европских грађана, утицај на образовање, здравствени сектор и јавну управу. Скуп су отворили председник Парламента региона Брисел Рашид Мадран, председник Парламента Валоније Андре Фредерик и председник Федерације Валонија-Брисел Руди Демот.

Марина Рагуш је у свом излагању истакла да „вештачка интелигенција може унапредити и ефикасност рада јавне управе и квалитет услуга које држава пружа грађанима и привреди“ и додала да „да ће ова технологија обликовати развој свих сегмената привреде и друштва у будућности, а самим тим имати утицај на демократију и рад националних парламената“. Упозорила је и да „уз потенцијалне предности у виду економског развоја и унапређења ефикасности, развој вештачке интелигенције носи са собом и одређене изазове, а то су пре свега заштита података о личности, ризик да се из података наследе пристрасност и дискриминаторни фактори, смањивање потребе за постојећим радним местима и друга етичка питања“. Такође, истакла је да је „Србија била 26 држава која је 2019. године усвојила Стратегију развоја вештачке интелигенције (за период до 2025. године)“.

Народна скупштина је у прошлом мандату формирала Пододбор за информатичко друштво и дигитализацију који се још од оснивања фебруара 2021. године бавио дигитализацијом у нашем друштву и вештачком интелигенцијом, да би 19. јануара 2022. године одржао јавно слушање на тему „Вештачка интелигенција и човек у новом дигиталном добу“. Том приликом се расправљало о томе да ли ће технологија владати људима или ће користити човеку, што је једна од главних дилема и данашњег форума.

На овом парламентарном скупу учествује око педесет посланика из двадесет држава чланица Европске уније, четири државе кандидата и Норвешке.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
среда, 8. мај
  • 9.00 - посета ученика Средње стручне војне школа „1300 каплара“ Дому Народне скупштине (Дом Народне скупштине, Трг Николе Пашића 13)

Цео календар догађаја