Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

20. октобар 2015. Учесници конференције „Верски и културни плурализам и мирни суживот на Блиском истоку“ у Атини
Четвртак, 22. октобар 2015.
Александар Чотрић учествовао на међународној конференцији „Верски и културни плурализам и мирни суживот на Блиском истоку“ у Атини
Народни посланик и председник Сталне делегације Народне скупштине у Интерпарламентарној скупштини православља Александар Чотрић, учествовао је 19. и 20. октобра у Атини, на међународној конференцији „Верски и културни плурализам и мирни суживот на Блиском истоку“, на којој је указао да су „пораст екстремизма и угрожавање религијских слобода озбиљан изазов за међународну заједницу“.
Он је поручио да је „неопходно активно наставити са радњама у циљу указивања светском јавном мњењу на трагично стање хришћана на Блиском истоку и тежити мирном разрешењу сукоба међурелигијским и међународним дијалогом“.
„За Интерпарламентарну скупштину православља подршка прогоњеним хришћанима је од посебне важности и један је од кључних задатака деловања. Познато нам је да екстремисти руше цркве и хришћанске објекте и истребљују светиње које су од значаја за сав хришћански свет. Страдања сиријских и ирачких хришћана примамо као своја сопствена. Српском народу је добро познато шта значе рат и прогон хришћанске вере, јер нам се нешто слично догађа већ деценијама на Косову и Метохији“, рекао је Чотрић.
„Потребно је да питање стања хришћана на Блиском истоку редовно стављамо на дневни ред међународних конференција и догађања, у присуству верских и политичких великодостојника. Морамо стално да се обраћамо међународној заједници, међународним организацијама, политичким и верским лидерима, истичући опасне последице масовног егзодуса хришћана из њихових вековних завичаја и позивамо их да преузму мере како би се заштитило и очувало хришћанско присуство у том региону“, рекао је народни посланик Чотрић.
Конференцију у Атини је организовало Министарство спољних послова Републике Грчке, а бавила се хуманитарном кризом с којом се тренутно суочавају верске заједнице и културни субјекти у региону Блиског истока, због постојећих сукоба, напетости и екстремизма.
Учесници Конференције, патријарси и поглавари хришћанских цркава, верски лидери муслиманских и јеврејских заједница, угледне верске личности, представници међународне политике, академске заједнице и цивилног друштва, изразили су забринутост због тешке хуманитарне ситуације и осудили су кршења људских права, дела тероризма и насилног екстремизма који су почињени над верским и културним заједницама у контексту дуготрајног сукоба у овој области, посебно у Сирији и Ираку.
Конференција је, у званично усвојеним закључцима, затражила да се допринесе подизању свести о овим питањима и уложе хитни међународни напори за непосредну хуманитарну помоћ овим заједницама, да се обезбеди заштита од насиља, прогона и дискриминације и безбедан повратак прогнаних.
Учесници Конференције су истакли потребу да сви одговорни субјекти предузму потребне мере да се хитно зауставе сукоби и да се обезбеди поштовање основних права и верских слобода свих заједница, као и право њихових припадника да остану у својој и земљи својих предака, у којима су присутни хиљадама година, као и да одбране универзалне вредности – толеранцију, мултикултуралност, плурализам и мирни суживот.
Учесници су указали да је неопходно да се будно прати ситуација и да се размењују идеје у вези с грчким предлогом за успостављање механизма за праћење ситуације на Блиском истоку и формирање Центра у Атини. Центар ће проверавати ситуацију у погледу слободе религије и културног плурализма, као и кодификовања различитих проблема, како би се израдили конкретни предлози за њихово решавање. Учесници конференције позвани су да учествују у активностима овог Центра.