Уторак, 7. јул 2015.

34. седница Одбора за просторно планирање, саобраћај, инфраструктуру и телекомуникације

На седници Одбора за просторно планирање, саобраћај, инфраструктуру и телекомуникације, одржаној 7. јула 2015. године, чланови Одбора размотрили су Извештај о раду Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге за 2014. годину, као и представке на предлог Радне групе Одбора.


Седници су присуствовали представници Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге проф. др Јован Радуновић, председник Управног одбора, др Милан Јанковић, директор Агенције и др Дејан Шупут, руководилац Службе за опште послове.

Проф. др Јован Радуновић, председник УО РАТЕЛ-а, поводом обележавања 10 година постојања РАТЕЛ-а информисао је чланове Одбора о резултатима рада ове Агенције у протеклих 10 година. Он је навео да је, увођењем нових технологија и улагањем у повећање покривености, забележен значајан развој инвестиција у области фиксне и бежичне инфраструктуре.

„Започета је утакмица оператора у понуди пакета серије услуга, која је корисницима омогућила нижу цену услуга. Отвореним тржиштем обезбеђени су услови за предвидиво и равноправно пословање, а корисници сада, без промене броја, могу да одаберу оператора чија им понуда највише одговара. Такође је обезбеђен завршетак преласка са аналогног на дигитално емитовање, што је ствара нове услове за лиценце за 4G, о чему у наредном периоду треба разговарати“, истакао је Радуновић.

Др Милан Јанковић, директор РАТЕЛ-а поднео је Одбору Извештај о раду РАТЕЛ-а за 2014. годину истакавши да, у складу са прошлогодишњим изменама Закона о електронским комуникацијама и допуни Закона о поштанским услугама, заједнички раде бивша Агенција за поштанске услуге (РАПУС) и РАТЕЛ.

„Ми смо у веома кратком периоду успели да решимо сва организациона питања. Сви људи који су били запослени у РАПУС-у прешли су у РАТЕЛ и сада у складу са тим радимо под новим називом - Регилаторна агенција за електронске комуникације и поштанске услуге (РАТЕЛ). Прошлогодишњи приход директно од сервиса у електронским комуникацијама је био око 1,5 милијарди евра, а у поштанским услугама око 125 милиона евра. Када се говори о инвестицијама оне су у 2014. години биле на нивоу 200 милиона и оне су константне у последњих неколико година, а највеће су биле 2007. године када смо добили два нова мобилна оператера, Теленор и VIP. Од марта 2015. године имамо могућност да наша три оператера Телеком Србија, Теленор и VIP пружају четврту генерацију мобилних система, што је тренутно јако популарно и што ће се у наредном периоду сигурно и повећавати, пре свега, због протока података и могућности да крајњи корисници примају протоке до 100 MB“, навео је Јанковић.

Након дискусије о првој тачки дневног реда, Одбор је утврдио Предлог закључка којим се прихвата Извештај о раду Регулаторне агенције за електронске комуникације и поштанске услуге за 2014. годину и доставио га Народној скупштини на разматрање и усвајање.

Одбор је размотрио и једногласно прихватио предлог Радне групе за даље поступање са представкама грађана упућених Одбору у претходном периоду.

Седници је председавао Милутин Мркоњић, председник Одбора.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Уторак, 7. јул 2015. | 34. седница Одбора за просторно планирање, саобраћај, инфраструктуру и телекомуникације 07.07.2015.