Уторак, 26. мај 2015.

31. седница Одборa за људска и мањинска права и равноправност полова

На седници одржаној 26. маја, Одбор за људска и мањинска права и равноправност полова разматрао је тренутну ситуацију све учесталијег насиља над женама и породичног насиља са смртним исходом.


Мехо Омеровић, председник Одбора поздравио је присутне и истакао да је ова тема изузетно битна, изневши податак да је од почетка 2015.године, 26 жена смртно страдало у породичном и партнерском насиљу.

У наставку седнице народни посланици изнели су више сугестија и предлога који имају за циљ спречавање сваког вида насиља у породици. Истакнуто је да здравствена струка, као што их и сам Кривични законик обавезује, мора да пријави сваки вид насиља са којим се сусретне надлежним институцијама, пре свега полицији, а они даље тужилаштву на даље поступање. Изнето је да се агресија насилника може препознати још у детињству и да је неопходно наћи начин да се она контролише, као и да се примене васпитни утицаји. Превенцију насиља у породици са смртним исходом, треба спроводити од раног доба детета, преко јаслица, вртића и школске атмосфере у којој је итекако важно препознати будућег човека, који ће тешко контролисати сопствену агресију. Културолошки образац доприноси томе да жене не желе да причају да су жртве насиља како би заштитиле децу или због срамоте да њихово окружење то не сазна. У расправи је било речи и о пооштравању казнене политике према насилницима, односно силоватељима, са појединим предлозима за увођење тзв. хемијске кастрације за силоватеље као казне. Констатовано је да законски оквири постоје, али да се недовољно примењују.

На седници је истакнуто и да је Министарство правде израдило платформу која представља полазни документ у решавању проблема породичног насиља и повећаног извршења кривичних дела против полне слободе. Документ је кратког садржаја и позива на јасну акцију са конкретним предлозима. Неопходна је координација државних органа и других институција, боља сарадња служби, као и бољи проток информација, односно комуникација на терену, а могло се чути и да је неопходно у сваком Основном јавном тужилаштву формирати одељења специјализована за борбу против породичног насиља, на чијем би челу био заменик јавног тужиоца. Истакнуто је и да је неопходно едуковати просветне раднике, који би требали да уче децу да је породица ћелија друштва и да су љубав и поштовање темељ једне породице.

На крају седнице, Одбор је једногласно усвојио закључке које ће, у форми препорука, упутити Влади и надлежним министарствима.

Седници су присуствовали поред народних посланика, представници министарстава, невладиног сектора и представници релевантних институција.

Седници је председавао председник Одбора Мехо Омеровић


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Уторак, 26. мај 2015. | 31. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова 26.05.2015.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2