Уторак, 3. јул 2018.

30. седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним – најнеразвијенијим подручјима Републике Србије

На седници Пододбора, одржаној 3. јула, чланови Пододбора разговарали су о актуелној ситуацији око жетвених радова


Председник Пододбора Милија Милетић истакао је значај жетвених радова, како за пољопривредне произвођаче тако и за крајње кориснике. Навео је да је жетва пшенице отпочела у Војводини и централном делу Србије почетком јуна, док је на југоистоку Србије започела жетва јечма. Изнео је податак да је до сада, од укупног засада, убрано 40 одсто летине. Истакао је да је ове године посејано 650 000 хектара пшенице и 30 000 хектара јечма. Такође, додао је да су кишни дани који су иза нас, били лоши по житарице и да се нада да ће пољопривредници и поред тога успети да извуку квалитетну количину пшенице и јечма.

Милетић је навео да је осигурање усева од великог значаја за пољопривреднике, јер на тај начин могу да, у случају временских непогода, надокнаде своје новчане губитке. Он је, у разговору са осигуравајућим друштвима, дошао до закључка да би осигурање могло износити од 1500 до 2000 динара по хектару земљишта.

Представници Министарства за пољопривреду, шумарство и водопривреду истакли су да је почетак и ток жетве пратио кишни период, који није погодовао пшеници, док је ратарским и повртарским културама значајно користио.

Изнели су податак да је у јесен 2017. године посејано 650 000 хектара пшенице и да се очекује већи принос у односу на претходну годину. Очекује се производња око 3 милиона тона пшенице уз месечни принос од око 4700 килограма по хектару. Представници Министарства су истакли да Министарство одваја значајна новчана средства за противградне мреже и друге заштитне системе, истичући да је за ову годину на располагању 14 000 ракета, од којих је до данашњег дана потрошено 8 000 ракета у циљу заштите пшенице, усева и воћарских производа од временских непогода.

Члановима Пододбора су се обратили и представници Института за ратарство и повртарство из Новог Сада. Професор Малешевић је истакао да су неповољни климатски услови лоше утицали на завршетак вегетације пшенице и на квалитет житарица. Очекује се да је потребно још 5 до 6 квалитетних радних дана да се жетва приведе крају.

На крају седнице, Милија Милетић је истакао да је неопходно да се после жетве уради стручна анализа асортимената који су рађени у току претходне године и додао да се посебан акценат стави на пољопривредне стручне службе.

Седници је председавао председник Пододбора Милија Милетић, а присуствовали су чланови и заменици чланова Пододбора: Далибор Радичевић, Жарко Богатиновић, Нада Лазић и Младен Лукић.


Видео (1)

Уторак, 3. јул 2018. | 30. седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним - најнеразвијенијим подручјима Републике Србије 03.07.2018.