Уторак, 8. септембар 2015.

29. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду

Одбор за пољопривреду, шумарство и водопривреду је на седници од 8. септембра размотрио Информацију о ИПАРД програму, Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине за период април-јун 2014. године и Информацију о исплати подстицаја у пољопривреди у 2015. години.


Представници Министарства пољопривреде и заштите животне средине укратко су представили Информацију о ИПАРД програму истакавши да је Министарство у претходном периоду било фокусирано на промоцију овог програма, посебно на сарадњу са локалним самоуправама, како би крајњи корисници, односно пољопривредници са истим били упознати, и за шта су добијене позитивне оцене Европске комисије. Тренутно се ради на обукама стручних служби које ће у будућности бити на услузи крајњим корисницима, и екстерна ревизија која треба да доведе до финализације акредитационог пакета. Ради се и на уређењу правног оквира ради потписивања финансијског пакета, те се с тим у вези припремају измене Закона о пољопривреди и руралном развоју, као и измене Закона о подстицајима. Оно што је проблем јесте мањак кадрова у институцијама које треба да спроведу програм, те се убрзано ради на запошљавању недостајућих кадрова и њиховој обуци како би били припремљени за реализацију програма што се очекује у другој половини наредне године.

Након расправе Одбор је једногласно прихватио Информацију о ИПАРД програму и дао предлог да се мере за акредитацију и реализацију програма убрзају, као и запошљавање и обука кадрова.

Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине за период април-јун 2014. године представила је министарка пољопривреде и заштите животне Снежана Богосављевић-Бошковић, која је овом приликом најавила низ законских решења која ће се наћи и скупштинској процедури у наредном периоду. Она је истакла да су у извештајном периоду најважније активности биле финализација стратешких докумената, посебно стратегије пољопривреде и руралног развоја, финализација ИПАРД програма, израда националног програма за пољопривреду и рурални развој, као и израда 26 различитих правилника у области пољопривреде. Радило се и на билатералним пројектима, као и на припреми скрининга у Бриселу за поглавља 11, 12 и 13, и за Поглавље 27, које се односи на заштиту животне средине. Такође, то је био и период поплава које су захватиле нашу земљу и у којима је важну улогу имала Дирекција за воде која је спроводила мере заштите од поплава, али и санацију. Такође, Управа за ветерину извршила је санацију терена након поплава, како би се спречиле заразе и болести међу животињама и грађанством. Управа за заштиту биља обишла је сва земљишта која су била поплављена и дала савете за обнављање производње, а Дирекција за националну референтну лабораторију је дала објекте за складиштење и дистрибуцију материјала.

У расправи о овој тачки дневног реда чланове Одбора је занимало шта је урађено у извештајном периоду на превенцији плавог језика, као и разјашњење одређених нејасноћа око мера спроведених након поплава.

Одбор је након расправе усвојио већином гласова Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине за период април-јун 2014. године и упутио га Народној скупштини на одлучивање.

Информацију о исплати подстицаја у пољопривреди у 2015. години представили су помоћници министарке пољопривреде и заштите животне средине, као и директор Управе за аграрна плаћања. Представљена је процедура исплате подстицаја и структура исплате. Финансијским планом за Министарство је у 2015. години издвојено 41,2 милијарде динара, од чега 35,8 милијарди за пољопривреду, од чега 27,2 милијарде за субвенције. 85 одсто тих средстава иде преко Управе за аграрна плаћања која је до сада исплатила 65 одсто пријављених субвенција. Реализовано је 71 одсто директних плаћања, што се највише односи на регресирање ђубрива и горива, а на истом проценту је и реализација плаћања за сточарску производњу. Такође, повећане су и контроле на лицу места због спречавања ненаменског трошења буџетских средстава. Ове године број регистрованих пољопривредних газдинстава је 350.000 и Управа се суочава са мањком запослених који раде на реализацији субвенција за ова газдинства и за реализацију ИПАРД програма, који такође иде преко Управе.

Народне посланике занимало је у расправи каква је структура субвенционисања пољопривредне производње у неразвијеним руралним областима, проблем наводњавања, структура мера, односно колико је корисника по којој мери, и какав је тренд у односу на претходне године, али и на регионалном нивоу, субвенције у сточарској производњи, реализација програма за мала газдинства, реализација субвенција за ратарску и овчарску производњу, динамика исплате субвенција, као и право на субвенцију код регистрованих пољопривредних газдинстава.

Након расправе Одбор је донео Закључак којим се препоручује Влади да се у оквиру постојећих средстава изврши прерасподела за субвенције и подстицајне мере и исплате субвенције за биљну производњу и остале доспеле ставке, као и да се, ради потпуне исплате субвенција обезбеде додатна средства Министарству пољопривреде и заштите животне средине и Управи за аграрна плаћања.

Председник Одбора обавестио је чланове да ће се наредна седница Одбора одржати ван седишта, и то 18. и 19. септембра 2015.године, у Бачкој Тополи.

Седници је председавао председник Одбора Маријан Ристичевић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Уторак, 8. септембар 2015. | 29. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду 08.09.2015.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5