Уторак, 27. фебруар 2018.

28. седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним – најнеразвијенијим подручјима Републике Србије

На 28. седници, одржаној 27. фебруара, чланови Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним - најнеразвијенијим подручјима Републике Србије разговарали су о мини сиранама као шанси за додатну вредност малим пољопривредним произвођачима у маргиналним подручјима.


Председник Пододбора Милија Милетић истакао је да је главни разлог за разговор о формирању мини сирана у маргиналним подручјима као шанси за додатну вредност малим пољопривредним произвођачима велики потенцијал у произвођачкој делатности, али у малим прерађивачким капацитетима. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде донело је децембра 2017. године Правилник за мале произвођаче, који даје могућност малим произвођачима да своје производе могу да пласирају на целој територији Србије, а чиме је показана спремност да се мали произвођачи подрже, истакао је Милетић. Он је као главну тему расправе изнео могућност удруживања малих произвођача, који недељно производе око 200 литара млека, како би свој производ пласирали у мини сирану или мини млекару, која би даље прерадом стварала производе који си са ознаком заштићеног географског порекла могли бити пласирани на тржиште. То би, према његовим речима, омогућило малим произвођачима да остваре и права на премију за млеко, али и да се њихов производ преради и тако пласира даље.

Државни секретар Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Сенад Махмутовић истакао је опредељеност Министарства да у партнерском односу са Пододбором да допринос развоју пољопривреде у маргиналним подручјима. Он је подсетио да је у овим крајевима развијена примарна сточарска производња, али не и прерађивачка индустрија, посебно у преради млека и меса. Такође, из ових области дошло је веома мало захтева за подстицајна средства за прераду која даје Министарство, истакао је Махмутовић. То ће, према његовој оцени, бити проблем и код повлачења средстава из ИПАРД фондова.

Љиљана Ивањац из Управе за ветерину упознала је чланове Пододбора са одредбама Правилника који разликује произвођача од малог субјекта. Произвођачи су мала газдинства која производе мале количине млека (200 литара недељно) и који не могу, због безбедности и транспорта, да производе за шире тржиште, већ само за своје потребе, док је мали субјект у ствари млекара са производњом до 5.000 литара млека и испуњава услове за производњу, прераду и пласман производа уз поштовање свих безбедносних аспекта.

У расправи, у којој су учествовали чланови Пододбора, представници Министарства и Братислав Пешић, професор Високе пољопривредне струковне школе у Прокупљу, било је речи о сарадњи са локалним самоуправама које могу да обезбеде инфраструктуру за потенцијалне инвестиције и да раде на терену са малим произвођачима, како би били у могућности да конкуришу за подстицајна средства. Такође, било је речи о потреби формирања мапе регионалне распрострањености малих произвођача на територији Србије, потреби да се Пододбор информише о спровођењу мера подстицаја и њиховим ефектима, раду са становништвом ради повећања одзива на конкурсима за подстицаје, као и анимирању младих да остану на селу и да се баве пољопривредном производњом. Такође, разговарало се и о потреби умрежавања малих произвођача, квалитету млека и отварању националне лабораторије, а све у светлу припреме произвођача за поштовање стандарда при уласку земље у ЕУ. Више о географском пореклу производа члановима Пододбора говорио је Бранислав Ракетић из Сектора за пољопривредну политику Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Након расправе, чланови Пододбора су закључили да би било добро да Управа за ветерину изнађе могућност за удруживање малих произвођача и формирање мини млекара или сирана, како би они који производе мало, ипак могли да пласирају своје производе и ван свог газдинства.

Седници је председавао Милија Милетић, председник Пододбора, а присуствовали су чланови Нада Лазић, Младен Лукић и Жарко Богатиновић.


Видео (1)

Уторак, 27. фебруар 2018. | 28. седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним -најнеразвијенијим подручјима Републике Србије 27.02.2018.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5