Четвртак, 17. новембар 2005.

26. седница Одбора за европске интеграције

На седници Одбора за европске интеграције, одржаној 17. новембра 2005. године, представљен је Извештај Европске комисије о напретку у процесу стабилизације и придруживања Србије и Црне Горе Европској унији у 2005. години.


На седници Одбора за европске интеграције, одржаној 17. новембра 2005. године, представљен је Извештај Европске комисије о напретку у процесу стабилизације и придруживања Србије и Црне Горе Европској унији у 2005. години. Седницом Одбора председавала је председница Ксенија Миливојевић.
Председник Народне скупштине Републике Србије Предраг Марковић је, на почетку седнице у обраћању народним посланицима и представницима Делегације Европске комисије у Србији и Црној Гори, исказао задовољство што се и ове године, као и претходне, извештај Европске комисије представља у Народној скупштини Републике Србије.
Председник Марковић је истакао да је веома пријатно прочитати у Извештају да је рад Народне скупштине оцењен као позитиван, као и да је у 2005. години забележен велики напредак у области законодавне активности у нашој земљи. Он је додао и да су сви релевантни институционални чиниоци у држави свесни да је на Народној скупштини велика одговорност, пре свега у односу на преузете обавезе за наредни период, на обавезе које се односе на усклађивање законских аката са прописима Европске уније, али што је још важније, на обавезе које народни посланици имају према грађанима Србије који су их бирали и чије интересе заступају.
Извештај Европске комисије о напретку у Србији и Црној Гори представио је шеф Делегације Европске комисије у СЦГ Жозеп Љоверас. У Извештају је истакнуто да је Србија и Црна Гора постигла велики напредак у процесу европских интеграција, али да још треба да ради на повећању степена функционалности Државне заједнице и сарадњи са Хашким трибуналом. У Извештају је такође наведено да је у 2005. години велики напредак постигнут, како у законодавној активности, тако и у области реформе правосуђа и банкарског сектора. Истакнуто је и да у наредној години приоритет треба да буду успостављање пуне контроле над оружаним снагама, смањењу савезне администрације и инфлације у Србији, спровођењу резолуције 1244 Савета безбедности Уједињених нација за Косово и отпочињање дијалога између Београда и Приштине. Такође је похваљен рад Специјалног суда за ратне злочине, а указано је и на недовољан напредак у односима са медијима и борби против корупције. Љоверас је још једном навео да Србија и Црна Гора није сама, већ да постоји чврсто опредељење Европске комисије у наредном периоду да помогне како би Државна заједница остварила напредак у областима у којима по овогодишњем Извештају није остварено побољшање.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2