Среда, 17. јун 2015.

26. седница Одборa за пољопривреду, шумарство и водопривреду

На 26. седници Одборa за пољопривреду, шумарство и водопривреду, одржаној 17. јуна 2015. године, чланови Одбора су размотрили Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине за период јануар-март 2015. године.


Министарка пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Снежана Богосављевић Бошковић упознала је чланове Одбора са законодавном, нормативном и пројектном активношћу у области пољопривреде. Истакла је да су у припреми текстови нацрта закона о јаким алкохолним пићима, нацрта закона о вину, нацрта закона о изменама и допунама Закона о шумама и нацртa закона о изменама и допунама Закона о добробити животиња.

У циљу успостављања предуслова за вођење преговора о приступању Републике Србије Европској унији, министарка је навела да се врши континуирано усклађивање законодавства са правним тековинама ЕУ, као и да је у области мултилатералне сарадње завршена фаза скрининга за сва преговарачка поглавља која се тичу овог Министарства. Снежана Богосављевић Бошковић навела је да је, у области руралног развоја, усвојен Програм за коришћење претприсутне помоћи ЕУ за рурални развој (ИПАРД II Програм), и да је израда нацрта Националног програма за рурални развој 2015-2020 у завршној фази.

Чланови Одбора изнели су проблеме са којима се сусрећу мала пољопривредна газдинстава у смислу поделе државног и друштвеног земљишта, а којих у Србији има 95 одсто. Интересовали су се за промену надлежности институција када је у питању одбрана од града, што је предмет Предлога закона о одбрани од града који је на дневном реду текуће седнице Народне скупштине. Такође предложено је и да се размотри могућност сарадње са кинеским фирмама које су спремне да инвестирају у Србију и да извозе нашу робу. Предложено је и да локалне самоуправе користе средства од закупа државног пољопривредног земљишта, за системе наводњавања пољопривредног земљишта. Разговарано је о проблему малог броја пољопривредних газдинстава (8-10 одсто) која осигуравају своје усеве, плодове или животиње, а министарка је навела да ће се образовати радна група која би се бавила овом темом, како би се већи број газдинстава осигуравао.

У наставку седнице, чланови Одбора размотрили су и питање добробити животиња у светлу најаве новог закона. Директор Управе за ветерину Дејан Бугарски информисао је чланове Одбора о Нацрту закона о добробити животиња, који се односи на усклађивање домаћег законодавства са прописима ЕУ, посебно на усаглашавање када су у питању добробит животиња у транспорту, добробит животиња приликом клања и добробит огледних животиња. Навео је да ће доношењу закона претходити широка јавна расправа, у коју ће бити укључени представници министарства, цивилног друштва, невладиних организација и друштава за заштиту животиња.

Такође, чланови Одбора размотрили су на седници и Програм мера за 2015.годину са освртом на неспроведену вакцинацију против плавог језика. Будимир Плавшић из Управе за ветерину је навео да постоји могућност увоза нерегистрованих вакцина против плавог језика, али да је процес јавне набавке због низа фактора прекинут. Он је додао да програм мера који се односи на заштиту животиња подразумева да 50 одсто цене плате власници, а остатак да буде плаћен из буџета предвиђеног за ветерину. Навео је да је прошле године било 644 жаришта ове болести на територији целе Србије.

Разговарало се и о могућностима набавке вакцине, имајући у виду да средства за ову годину нису обезбеђена. Председник Одбора Марјан Ристичевић је навео да су оптимални услови за вакцинацију на температури до 10 степени и да је крајњи рок за вакцинацију био 15. март ове године.

Одбор је размотрио и питање безбедности хране и рад надлежних института са посебним освртом на Институт за хигијену и технологију меса. Марјан Ристичевић је изнео чињеницу да Институт за хигијену и технологију меса није ускладио своје пословање са Законом о ветерини из 2005. године и поред тога што је имао рок од годину дана да то учини. „Још драматичније је то што је свих ових година Институт за хигијену и технологију меса добијао тендере, а да се притом није дорегистровао за спровођење одређених лабораторијских контрола и утврђивања узорака, односно ускладио са постојећим Законом о ветерини“, навео је Ристичевић.

Представник Управе за ветерину навео је да је Институт за хигијену и технологију меса у поступку издавања решења о упису у регистар правних лица, а које ће бити усклађено са постојећим Законом о ветерини из 2005. године.

Чланови Одбора размотрили су и продужење примене прелевмана на сиреве у вези Одлуке Владе Републике Србије о допуни Одлуке о одређивању пољопривредних и прехрамбених производа за које се плаћа посебна дажбина при увозу и утврђивању износа посебне дажбине. Испред Привредне коморе Србије Ненад Будимовић истакао је да је Уредбом Владе потребно регулисати продужење примене прелевмана на полутврде сиреве и маслац. Уредба о увођењу прелевмана донета је 8. марта 2014. године, а престаје да важи 30. јуна 2015 године. Да би се осетили прави ефекти у производњи млека и прерађевина од млека, Будимовић је оценио да се Уредба треба продужити.

Након расправе која је уследила, Одбор је усвојио закључке.

Седници је председавао Маријан Ристичевић, председник Одбора.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Среда, 17. јун 2015. | 26. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду 17.06.2015.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
среда, 15. мај

Цео календар догађаја