Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Петак, 18. март 2005.
25. седница Одбора за пољопривреду
Одбор за пољопривреду је одржао Двадесет пету седницу 18. марта. Председавао је Драган Рафаиловић, заменик председника Одбора.
Одбор за пољопривреду је одржао Двадесет пету седницу 18. марта. Председавао је Драган Рафаиловић, заменик председника Одбора.
Поред народних посланика, у раду Одбора учествовали су представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Задружног савеза Србије, Задружног савеза Војводине, регионалних задружних савеза, Регионалне привредне коморе у Ужицу, потпредедник Одбора за пољопривреду СО Зрењанин, представници Самосталног синдиката пољопривредника Србије и Савеза синдиката земљорадника Србије и Земљорадничке задруге «Котража».
На седници је размотрена радна верзија Нацрта закона о задружном друштву коју је израдило Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде и констатовано да је у питању један од кључних закона који може спасити село од одумирања. Одбор је препоручио Министарству да што хитније донесе посебан закон о земљорадничким задругама којим би постојеће биле јасно рашчлањене од оних које ће се тек основати.
Одбор је расправљао о Информацији Задружног савеза Србије о статусном и економском положају земљорадничких задруга. У име Задружног савеза Србије предложено је да се што хитније донесе нови закон о задругама на нивоу Србије, који ће афирмисати задругу као привредни субјект посебне врсте у приватном власништву задругара – чланова, који у њој на задружним принципима остварују своје економске, социјалне и друге потребе. Такође је предложено доношење посебне стратегије о развоју задругарства у току 2005. године, којом ће се дефинисати место и улога задруга у аграрној политици земље. Мерама аграрне и економске политике треба подстицати развој задругарства кроз повољније кредитирање, текућих и развојних програма субвенционирања одређених активности задруга и слично. У предлогу даље стоји да је потребно новим уставним и законским решењима зајемчити задружну својину и њену адекватну заштиту, као и повраћај задружне имовине, која је без икакве надокнаде политиком принуде својевремено постала друштвено или државно власништво. У вези са тим, потребно је спречити продају такве имовине у процесу приватизације применом већ постојећих законских решења садржаних у Закону о задругама, којим се прописује враћање задружне имовине задружном сектору. Наглашено је да није логично да Агенција за заприватизацију тражи од Задружног савеза Србије да за поједина предузећа изда потврду о постојању задружног у структури капитала и да након добијања потврде дозволи да се та предузећа продају. У досадашњем току процеса приватизације је затражена потврда за сто тридесет предузећа, од којих је у сто потврђено постојање задружне имовине али су предузећа у највећем броју продата.