8. април 2015. Седница Одборa посвећена обележавању Међународног дана Рома

8. април 2015. Седница Одборa посвећена обележавању Међународног дана Рома

Среда, 8. април 2015.

23. седница Одборa за људска и мањинска права и равноправност полова

Одбор за људска и мањинска права и равноправност полова одржао је данас 23. седницу на тему: „Инклузија Рома и Ромкиња“, а поводом обележавања 8. априла, Међународног дана Рома.


Председник Одбора Мехо Омеровић честитао је Међународни дан Рома и у свом уводном излагању навео да је Република Србија, у циљу унапређења положаја ромске популације, још 2005. године приступила међународном програму Декада инклузије Рома, израдила националну стратегију у области интеграције Рома, са посебним освртом на реформу у области здравствене заштите, увела афирмативне мере за упис Рома у основне школе, као и подржала систем стипендирања ромских студената. И поред низа предузетих мера, положај Рома је и даље тежак и кључни проблеми су и даље образовање, запошљавање, стамбено збрињавање, упис деце у матичне књиге рођених, дечији рад и рано ступање у брак, а смртност ромске деце је дупло већа од националног просека, закључио је Омеровић.
Сузана Пауновић, директорка Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије је указала на активности које је Влада предузела у претходном периоду, истичући јачање институционалних капацитета и активан рад владиног Савета за унапређење положаја Рома. На нивоу Владе је формирано тело за праћење и координацију донаторске помоћи.
Мајкл Давенпорт, шеф делегације Европске Уније у Србији је изнео податак да у Европи живи између 10 и 12 милиона Рома и да они представљају мањину која је навише дискриминисана. Кључни проблеми ове популације су образовање, запошљавање, здравствена заштита и становање, навео је Давенпорт. Неопходно је посветити више пажње школовању ромске дец, а делегација ЕУ пружа правну помоћ код уписа деце у матичне књиге рођених, као и помоћ у области социјалне заштите. Мајкл Давенпорт је истакао да се у сарадњи са градом Београдом ради се на решавању проблема породица која живе у нехигијенским условима, као и на пружању помоћи ромској популацији при запошљавању.
Уводним излагањима учесницима скупа су се обратили и Њ.Е. Амбасадор Петер Буркхард, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији, Асја Варбанова, директорка Канцеларије UN Women, Славица Васић, испред женске ромске мреже и Витомир Михајловић, председник Националног савета ромске националне мањине.
Витомир Михајловић је навео да је у протеклом периоду Србију напустило преко 30 000 припадника ромске националне заједнице, тражећи економски азил у земљама Европске уније, а у потрази за елементарним условима живота. Указао је на велики проценат ромске деце који не завши основну школу, као и на велики проценат незапослености ромске популације. Апеловао је да припадници ромске националне мањине треба да учествују у изради стратешких докумената, истичући да Роми као популација имају довољно кадрова и капацитета за израду истих.
Он је затражио да Србије одговорно приступи решавању проблема ромске националне заједнице, истакавши да Рома нема на руководећим местима у локалним самоуправама, као ни на градском, али ни на републичком нивоу.
У наставку седнице расправљало се о ромском женском питању данас, инклузији Рома и Ромкиња у области становања 2014/15, као и о инклузији Рома и Ромкиња у области запошљавања 2014/15.

Овом приликом шеф делегације Европске Уније у Србији Мајкл Давенпорт и Петер Буркхард, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији уручили су 10 рачунара најбољим ромским студентима.

Седници је председавао председник Одбора Мехо Омеровић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Среда, 8. април 2015. | 23. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова 08.04.2015.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2