Уторак, 17. септембар 2013.

22. седница Одбора за просторно планирање, саобраћај, инфраструктуру и телекомуникације

На седници одржаној 17. септембра, Одбор за просторно планирање, саобраћај, инфраструктуру и телекомуникације разматрао је Извештај о раду Републичке агенције за електронске комуникације (РАТЕЛ) за 2012. годину.


О Извештају су говорили председник Управног одбора Агенције проф. др Јован Радуновић и директор Агенције др Милан Јанковић. Представљајући активности Агенције у извештајном периоду, финансијски извештај и планове за 2013.годину, представници РАТЕЛ-а истакли су да сви сектори функционишу на принципима либералног тржишта, без монопола. Забележено је смањење броја корисника у фиксној телефонији, док на пољу мобилне телефоније функционише три оператора. Активно је око 220 интернет провајдера и 80 кабловских оператора, и то је уједно сектор који бележи раст у претходном периоду.Што се тиче телевизијских станица, активно јеоко 110 телевизијских станица и 314 радио станица – област у којој је број оператора смањен у протеклом периоду због недостатка финансијских средстава. Директор Агенције др Милан Јанковић рекао је и да ће се 60-70% дигитализација извршити до краја ове године и да је крајњи рок 17. јуна 2015. године. Што се тиче регулаторног оквира, сви потребни правилници су донети, што омогућава предвидиве услове пословања, додао је Јанковић.

На тему дигитализације телевизије, члановима Одбора обратио се и председник УО РАТЕЛ проф. др Јован Радуновић објашњавајући да дигитализација значи не само већи број канала, већ и већу гледаност и бољи квалитет слике. Највећи значај дигитализације је ослобађање фреквенцијског спектра који остаје празан, а циљ Агенције је да оптимално искористи тај део спектра. Планирано је да део спектра добију мобилни оператори који ће, на тај начин, моћи да понуде нове услуге и сервисе. Што се тиче концепта националне широкопојасне мреже, Радуновић је рекао да ова мрежа представља оптимизацију и рационализацију коришћења државних телекомуникационих капацитета. Принцип на коме се заснива мрежа је повезивање свих институција и органа коме би приступ требало да имају и грађани како би максимално могли да користе услуге е-владе и друге електронске сервисе. Раст коришћења широкопојасних услуга значи и отварање нових радних места за високообразовни кадар.

У дискусији са представницима РАТЕЛ-а, чланови Одбора упутили су низ питања која се односе на зараде запослених у РАТЕЛ-у, трајно решавање питања просторија за рад чланова РАТЕЛ-а, одлив високообразовних кадрова из РАТЕЛ-а, израду софтвера и року за успостављање националне широкопојасне мреже.

Након дискусије, Одбор је усвојио Извештај о раду Републичке агенције за електронске комуникације (РАТЕЛ) за 2012. годину и одлучио да Предлог закључка упути Народној скупштини на усвајање.

Седници је председавао Дејан Раденковић, председник Одбора.



Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5