Понедељак, 17. октобар 2005.

18. седница Одбора за смањење сиромаштва

Обележен Светски дан борбе против сиромаштва Народна скупштина Републике Србије обележила је данас, 17. октобар, Светски дан борбе против сиромаштва.


Обележен Светски дан борбе против сиромаштва

Народна скупштина Републике Србије обележила је данас, 17. октобар, Светски дан борбе против сиромаштва. У организацији Одбора за смањење сиромаштва, Светске банке и УНДП-а одржана је осамнаеста седница Одбора посвећена миленијумским циљевима борбе против сиромаштва. Седници су присуствовали народни посланици, представници Владе Републике Србије, представници Програма за развој Уједињених нација, Светске банке, Сталне конференције градова и општина и невладиног сектора.

У уводном излагању председница Одбора за смањење сиромаштва, Снежана Стојановић-Плавшић истакла је важност сарадње Одбора и Програма за развој Уједнињених нација и тима Владе Републике Србије за смањење сиромаштва, наглашавајући законодавни допринос који је Одбор дао у циљу развоја националне стратегије за борбу против сиромаштва. Она је посебну пажњу посветила оснивању Пододбора за права детета, с обзиром да најновији подаци говоре о томе да су у структури сиромашних најбројнија деца. Она је такође истакла и моменат солидарности и бриге о угроженима која се огледа у помоћи која је пружена поплављеним подручјима у Србији.

Председник Народне скупштине Републике Србије Предраг Марковић истакао је у свом обраћању да је сиромаштво планетарни проблем. Сиромаштво није само проблем сиромашних, већ све више постаје проблем богатих земаља. Уколико би се проблем сиромаштва вулгаризовао може се рећи да постоји три типа друштава, она друштва која дају новац како би њихови грађани смршали, она друштва која дају новац како би се њихови грађани прехранили и она друштва у којима људи свакодневно умиру од глади, закључио је председник Марковић. Он је додао и да се у свету све више ствара јаз између богатих и сиромашних земаља, поготово када је у питању пружање помоћи најугроженијима: «Ове године у Србији су поплављени најсиромашнији крајеви земље и ко је сиромашнима најпре помогао, они који су такође сиромашни, Војска. Нажалост у нашем друштву Војска је сиромашна, а била је прва која је притекла у помоћ. Та врста солидарности је начин борбе. Мора постојати минимум солидарности како би се јаз између богатих и сиромашних смањио» истакао је председник Марковић. Народна скупштина Републике Србије кроз свој законодавни рад доприноси смањењу сиромаштва. Од преко 170, до сада усвојених закона, 49 закона обухвата проблематику сиромаштва.

Шеф Канцеларије Светске банке у Србији и Црној Гори, Каролин Јунгр истакла је да је сваки десети становник Србије сиромашан, док је 20% становништва у позицији да «падне» испод границе сиромаштва. Најугроженије категорије су грађани ромске националности, док је сиромаштво израженије и бележи тренд раста у сеоским срединама. Она је нагласила да је најбољи начин борбе против сиромаштва економски развој, унапређење социјалне и здравствене заштите и подизање нивоа образовања грађана. С тога је Светска банка још 2001. године одобрила Србији и Црној Гори кредит од око 700 милиона долара за различите програме са циљем смањења сиромаштва.

Подпредседник Владе Републике Србије Мирољуб Лабус истакао је да је основни узрок сиромаштва у Србији незапосленост, као и да у Србији тренутно има 30% формално, а 15% реално незапослених. Влада је стратегијом за смањење сиромаштва предвидела да се до 2010. године овај број смањи на око 10%. С обзиром да је сиромаштво проблем у већем броју случајева сеоског становништва, Владини програми се односе на пољопривреду и подразумевају самозапошљавање.

Присутнима се обратио и стални представник УНДП-а у Србији и Црној Гори Артуро Хајн износећи податке да у свету сваке 4 секунде умре једно дете од глади, као и да до 2015. године према циљевима Уједињених нација сиромаштво треба да буде смањено упола, али и да борба против сиромаштва представља у ствари борбу против глади у свету.

Светски дан борбе против сиромаштва обележава се 17. октобра од 1993. године одлуком Генералне скупштине Уједињених нација.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
петак, 17. мај

Цео календар догађаја