Среда, 17. мај 2017.

16. седница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику

На седници одржаној 17. маја 2017. године чланови Одбора разматрали су Информацију о раду Министарства привреде за период октобар-децембар 2016. године, извештаје Министарства привреде о стању поступка приватизације од октобра 2016. године, закључно са мартом 2017. године, као и извештаје о раду Министарства трговине, туризма и телекомуникација за период од 1. октобра до 31. децембра 2016. године и период од 1. јануара до 31. марта 2017. године.


Драган Угрчић, помоћник министра привреде, образлажући извештаје Министарства, истакао је да је у периоду од октобра 2016. до марта 2017. године у поступку приватизације било 174 предузећа, док је данас тај број смањен на 156. Угрчић је нагласио да се као најефикаснији модел приватизације показала продаја имовине кроз стечај, те се у том смислу, очекује да се након јунске ревизије уговора са ММФ, усвоје измене и допуне Закона о стечају.

Говорећи о поступцима приватизације у извештајном периоду, државни секретар у Министарству привреде Милан Тривунац нагласио је да jе посебан фокус стављен на 7-8 предузећа која су представљала највећи фискални ризик, попут Железаре Смедерево, РТБ Бор, Галенике, ПКБ, рудника Ресавица итд. Тривунац је истакао да је приватизација смедеревске Железаре пример добре праксе, те да ће се у наредном периоду радити на томе да се тај модел примени и на остала предузећа.

Када је реч о РТБ Бор, Тривунац је истакао да је продужен оглас за професионализацију менаџмента, да су доспеле обавезе око сервисирања измирене, као и да се очекује да јавни позив за докапитализацију буде објављен у што скоријем року. Нагласио је да се убудуће очекује проналажење стратешког партнера, кроз докапитализацију и да се преговара са кинеским компанијама, као потенцијалним партнерима. Што се тиче Галенике, Тривунац је истакао да се очекује, у што скоријем року, објављивање новог тендера за приватизацију, а да се у оквиру приватизације ПКБ планира модел којим би се будући инвеститори обавезали на одржавање производње у периоду не мањем од 3 године.

Након расправе, чланови Одбора су већином гласова одлучили да усвоје предложене извештаје Министарства привреде Републике Србије.

У наставку седнице, чланови Одбора разматрали су извештаје о раду које је поднело Министарство трговине, туризма и телекомуникација.

Представници Министарства истакли су да се у извештајном периоду интензивно радило на унапређењу сарадње у области трговине и туризма, како са земљама у региону, тако и шире. Истакли су интензивирање сарадње у области контроле и промета робе двоструке намене у оквиру ЦЕФТА групе, као рад на побољшању извоза у земље региона, попут Босне и Херцеговине и Македоније.

Државни секретар у Министарству Стеван Никчевић нагласио је да се у претходном периоду радило на припреми Поглавља 30 - економски односи са иностранством, и изразио очекивање да ће се током идућег квартала то поглавље званично и отворити.

Говорећи о области трговине, државни секретар у Министарству Весна Ковач нагласила је да је у претходном периоду усвојена Стратегија развоја трговине до 2020. године, да је урађен Нацрт закона о услугама, а посебно је напоменула да је покренута иницијатива за формирање Националног савета за развој трговине и да је формирана радна група између Министарства и Привредне коморе Србије која за циљ има, између осталог, унапређење трговинске размене између Републике Србије и Руске Федерације.

У наставку седнице помоћник министра Рената Пинџо, говорећи о области туризма, истакла је да је Република Србија, у представљеном периоду, изабрана за копредседавајућег Извршног савета Светске туристичке организације УН, да је у новембру 2016. године Влада Републике Србије усвојила Стратегију развоја туризма 2016-2025. године, као и да је у фебруару 2017. године одржан 39. сајам туризма на коме су по прву пут у региону представљене земље попут Кине и Русије. Пинџо се посебно осврнула на информацију око рекордне заинтересованости грађана за ваучере за одмор у Србији, те је указала на то да је до 31. марта ове године број пријављених грађана био 22631 и 683 угоститеља, док је до овог тренутка број пријављених грађана повећан на 40240 и 715 угоститеља.

Чланови Одбора су, након обављене расправе о овим тачкама, већином гласова усвојили извештаје о раду Министарства трговине, туризма и телекомуникација.

Одбор је у наставку одлучио да прихвати позив за посету Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине у јуну 2017. године и сагласио се да четворочлану делегацију Одбора чине Снежана Пауновић, Наташа Михаиловић Вацић, Горица Гајић и секретар Одбора Александра Балаћ. Такође, чланови Одбора прихватили су и Иницијативу за организовање регионалне конференције за обновљиве изворе енергије, која би била одржана у Народној скупштини Републике Србије почетком јуна ове године.

Седници је председавала председница Одбора Снежана Б. Петровић, а присуствовали су следећи чланови и заменици чланова: др Александра Томић, Студенка Ковачевић, Станислава Јаношевић, Томислав Љубеновић, Александар Стевановић, Зоран Бојанић, мр Иван Костић, Јелена Мијатовић, Наташа Михаиловић Вацић, Иван Манојловић, Војислав Вујић, Снежана Пауновић, Горица Гајић и Снежана Р. Петровић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Среда, 17. мај 2017. | 16. седница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику 17.05.2017.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
среда, 24. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја