Уторак, 12. јул 2005.

16. седница Одбора за европске интеграције

Одбор за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије, на седници одржаној 12. јула 2005. године, размотрио је и усвојио Националну стратегију Србије за приступање Србије и Црне Горе Европској унији.


Одбор за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије, на седници одржаној 12. јула 2005. године, размотрио је и усвојио Националну стратегију Србије за приступање Србије и Црне Горе Европској унији.

Седницом Одбора председавала је председник Ксенија Миливојевић, а окупљене је најпре поздравио председник Народне скупштине Републике Србије Предраг Марковић. Он је рекао да је јако важна отвореност Националне стратегије као „документа који констатује проблеме које ми као друштво имамо, а свест о тим проблемима је најважнија за национални консензус“. Председник Марковић је нагласио да Србија, кроз партнерство својих институција, треба да ради на остваривању стратегије и формирању функционалне државе.

Националну стратегију Србије за приступање Србије и Црне Горе Европској унији представио је потпредседник Владе Републике Србије Мирољуб Лабус. Он је рекао да је Национална стратегија „први државни документ који каже да је наша политичка обавеза да радимо на остваривању заједничког циља, придруживању Европској унији“. Потпредседник Владе је истакао да је Србија од политике позитивног условљавања дошла до политике партнерства и да верује да ће 5. октобра почети преговори о придруживању и стабилизацији, али да постоји одређена неизвесност јер би на средини тих преговора Црна Гора могла да одржи референдум о свом државном статусу.

Саветник у Канцеларији за придруживање Европској унији Владе Републике Србије Владимир Тодорић је образлажући мере које садржи Национална стратегија издвојио правосуђе, наставак економских реформи и развој конкурентности, као основне реформе које су предвиђене овим документом.

Ставове о Националној стратегији изнели су готово сви присутни чланови Одбора за европске интеграције, а документ је усвојен са осам гласова за и једним уздржаним гласом.

Седници су присуствовали шеф Мисије ОЕБС-а у Србији и Црној Гори Маурицио Масари, шеф Канцеларије Савета Европе у Србији и Црној Гори Стефано Валенти, отправник послова Делегације Европске комисије у Србији и Црној Гори Есмералда Хералдес Арагонес, представник амбасаде Велике Британије Пол Едвардс, представници Министарства спољних послова Србије и Црне Горе, Привредне коморе Србије и представници Канцеларије за придруживање Европској унији и Европског покрета у Србији.


Одбори везани за ову активност


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1