Уторак, 9. мај 2017.

13. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду

На седници Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду, одржаној 9. маја, чланови Одбора размотрили су информације о штетама на усевима и засадима, насталих као последица неповољних климатских услова у априлу.


Жељко Радошевић, државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине, поднео је извештај од стране локалних самоуправа које су претрпеле штете услед падавина у априлу и почетком маја месеца. Због временских непогода, код засада воћа дошло је до ломљења плодних грана, а које ће за последицу донети смањене приносе воћа. Након падавина, уследиле су ниске температуре које су додатно оштетило усеве, а почетком маја у појединим општинама Србије падао је и град.

„Трећег дана маја, у 37 локалних самоуправа, испаљено је 454 исправне и једна неисправна противградна ракета, са 151 противградне станице у Републици Србији. Тренутно се у противградним станицама налази 7189 противградних ракета спремних за лансирање у случају потребе“, навео је Радошевић,

Процењене штете за сада износе између 20 до 30 одсто у погођеним подручјима, углавном на засадима малина, купина и другог воћа. Највише погођена временским непогодама је Љубовија, која је на 150 хектара земље, под засадима воћа, претрпела штету од 80 одсто.

Републички хидрометеролошки завод Србије упутио је захтев Министарству финансија да се из средстава текуће буџетске резерве обезбеде додатна средства како би била извршена набавка 6000 додатних противградних ракета. Радошевић је навео да ресорно министарство има низ активности које имају за циљ смањење штета на усеве и засаде од елементарних непогода, као што су субвенције премије осигурања и субвенционисање набавке противградних мрежа.

Чланови Одбора су након расправе о првој тачки дневног реда усвојили Закључак у ком се ресорном министарству налаже да се посвети пуна пажња заштити од града, попуни број противградних ракета, да се оспособе све противградне станице, да се настави субвенционисање противградних мрежа и субвенционисање осигурања усева и засада, те да се та мера унапреди и да се на местима на којима је отежано или немогуће дејство ракета, субвенција за осигурање у проценту увећа.

Под другом тачком дневног реда, представници Ветеринарске коморе Србије и Управе за ветерину члановима Одбора образложили су информације о Конкурсу за поделу терена из Програма мера за период 2017-2019. На јавни конкурс за спровођење послова из Програма мера здравствене заштите животиња од јавног интереса, који је био расписан 18. јануара, пријавило се око 320 ветеринарских станица. Конкурс је спроведен у складу са законом и правилима конкурса. Након дискусије чланови Одбора усвојили су Закључак у ком је Одбор дао мишљење да су се стекли сви законски услови за спровођење Конкурса за спровођење послова из Програма мера за заштиту животиња и додао да се у Службеном гласнику објаве резултати Конкурса у складу за Законом о ветеринарству. Такође, Одбор препоручује ресорном министарству да се распише конкурс за део територије који није расподељен, ради обезбеђивања здравствене заштите на територији целе Србије. Одбор препоручује Министарству за пољопривреду и заштиту животне средине да поступи у складу са овлашћењима прописаним Законом о ветеринарству и донесе одлуке о избору правних лица и објави резултате конкурса. Одбор препоручује и да се након доделе терена на целој територији Републике Србије перманетно врши инспекцијска и друга контрола и санкционишу евентуалне злоупотребе.

У наставку седнице, чланови Одбора изабрали су новог члана Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним - најнеразвијенијим подручјима Републике Србије. Уместо мр Марка Миленковића, који је дао оставку на место народног посланика, изабран је Жарко Богатиновић, уједно и члан Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду.

Под тачком разно Одбор је упутио молбу Министарству пољопривреде и заштите животне средине да се месечни извештаји који се достављају ЕУ, уједно доставе и заинтересованим члановима Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду.

Седници је председавао председник Одбора Маријан Ристичевић, а присуствовали су и чланови и заменици чланова Одбора Владимир Ђурић, др Љубинко Ракоњац, Радован Јанчић, Верољуб Матић, Марко Гавриловић, Милија Милетић, проф. др Миладин Шеварлић, Драган Јовановић, Жарко Богатиновић, Звонимир Ђокић и Тијана Давидовац.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Уторак, 9. мај 2017. | 13. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду 09.05.2017.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5